Jak dojechać z Zurychu do Lucerny

Jak dojechać z Zurychu do Lucerny

Banki i biznesmeni sprawili, że Zurych stał się jednym z najbogatszych miast na świecie. Dziś ludzie przyjeżdżają tu na spotkania zarządu, ale także by zobaczyć wspaniałą starówkę z kościołem Grossmunster lub lśniące jezioro i szczyty Alp za miastem.

Aby kontynuować tę przygodę, oczywistym kolejnym przystankiem na trasie będzie Lucerna. Jest ona położona pod wysokimi szczytami Pilatus i Rigi, zaledwie 38 km w linii prostej na południowy zachód. Oczywiście podróż tam będzie dłuższa, ze względu na kręte drogi górskie i strome doliny, które leżą na trasie. Ale nagroda jest tego warta: Urzekająca konglomeracja szwajcarskich domków letniskowych i domów z okiennicami, romantycznych mostów i ukwieconych placów. Kuszące? Pozwól, że Cię tam zabierzamy.

TransportCzasCenaBilety
Z Zurychu do Lucerny pociągiem1 h100 PLNZarezerwuj online
Z Zurychu do Lucerny samochodem40 min380 PLNZarezerwuj online
Z Zurychu do Lucerny z wycieczką zorganizowaną10 h380 PLNZarezerwuj online
Z Zurychu do Lucerny taksówką40 min1100 PLNZarezerwuj online

Z Zurychu do Lucerny pociągiem

Z Zurychu do Lucerny pociągiem
Pociągi Szwajcarskich Kolei Federalnych są wygodne i nowoczesne, a na tej trasie używane są nawet piętrowe wagony, z których roztaczają się wspaniałe widoki z najwyższego piętra © EQRoy / Shutterstock.com

Czas – 45-60 minut
Cena – od 105 PLN
Komfort – 5/5

Szwajcarskie Koleje Federalne kursują bardzo regularnie z wielkiego centrum bankowego Zurychu do czekoladowego miasteczka Lucerny. W rzeczywistości odjeżdżają one średnio około 3 razy na godzinę z dużego dworca głównego Zurich HB, który znajdziesz na Bahnhofplatz w sercu miasta. Usługi zaczynają się wcześnie (naprawdę wcześnie!). Jeśli musisz, z jednego miasta do drugiego możesz dostać się pociągiem nawet 8 minut po północy! Pociągi kursują do późna (ostatni odjazd jest o 23:35).

Czas przejazdu jest różny, ale nigdy nie przekracza 1 godziny. Najszybsze połączenia mogą sprawić, że w ciągu 45 minut przekroczysz wspaniałą XIX-wieczną bramę na dworcu kolejowym w Lucernie. Będą to bezpośrednie pociągi IC, które nie wymagają żadnych przesiadek na trasie. Niektóre wolniejsze opcje będą wymagały przesiadki w uroczym miasteczku Zug w połowie drogi między dwoma miastami. (Polecamy wybrać się tam tylko wtedy, gdy masz ochotę na skosztowanie słynnego lokalnego ciasta wiśniowego lub wypicie kawy na pięknym centralnym placu).

Seating intercity train Switzerland
Siedzenia pierwszej klasy w pociągu InterCity © Phuong D. Nguyen / Shutterstock.com

Pociągi z Zurychu do Lucerny nie zawiodą pod względem widoków i komfortu, ale zalecamy rezerwację miejsc z wyprzedzeniem, aby skorzystać z tańszych biletów.

Tak jak można się spodziewać, podróż pociągiem jest bardzo malownicza. Może nie jest tak sławna jak Glacier Express, ale ma wiele zalet. Pierwszy etap to malownicza przejażdżka wzdłuż brzegu jeziora Zurichsee. Zwróć uwagę na wzgórza Albis wznoszące się po jednej stronie, ponieważ są one pierwszą oznaką przejścia Alp z nizin na północy. Gdy wjedziesz do kantonu Zug, wszystko stanie się bardziej szwajcarskie – z łąkami i pastwiskami, a nawet ośnieżonymi górami obramowującymi horyzont.

Najtańsze na wszystkich liniach Szwajcarskich Kolei Federalnych są taryfy Supersaver. Zazwyczaj są one dostępne tylko przed podróżą, więc musisz zacząć szukać biletów na platformie 12Go.co zanim dotrzesz do Zurychu. Aby dać Ci pogląd na to, ile możesz zapłacić, podstawowy koszt miejsca w bezpośrednim połączeniu do Lucerny wynosi 105 PLN za osobę. Dobrą wiadomością jest to, że szwajcarskie pociągi są wygodne i nowoczesne, z piętrowymi wagonami, które oferują wspaniałe widoki z najwyższego piętra.

Z Zurychu do Lucerny samochodem

Z Zurychu do Lucerny samochodem

Czas – około 40 minut
Cena – około 370 PLN
Komfort – 4/5

Możliwy jest wynajem samochodu z RentalCars.com, który będzie kosztować około 370 PLN za cały dzień. Będziesz również mógł odebrać swoje cztery koła z dowolnego punktu w Zurychu, choć najbardziej popularna i wygodna jest lokalizacja tuż przy hali przylotów na lotnisku. Stamtąd wystarczy jechać na zachód autostradą A1, następnie zmienić ją na A3, potem na A4 jadąc na południe. Ostatni kawałek trasy wiedzie przez A14, która zabierze Cię aż do Lucerny. W sumie jest to podróż, którą można odbyć w zaledwie 40-50 minut.

Jeśli masz trochę więcej czasu do dyspozycji i pozwala Ci na to Twój budżet, możesz przedłużyć swoją podróż i dodać kilka przystanków w drodze do Lucerny. Tawerny z muru pruskiego i otoczenie nad jeziorem w uroczym Zug z pewnością zasługują na nocleg. Alternatywą są wędrówki przez wrzosowiska i pod lodowe szczyty we wpisanym na listę UNESCO, położonym nieco na zachód od Lucerny rezerwacie biosfery Biosphäre Entlebuch.

Z Zurychu do Lucerny z wycieczką zorganizowaną

Z Zurychu do Lucerny z wycieczką zorganizowaną
Wycieczka łodzią i przejażdżki kolejką linową dostępne wokół jeziora Lucerna © Thanakorn.P / Shutterstock.com

Czas – zazwyczaj cały dzień
Cena – od około 370 PLN za osobę
Komfort – 4/5

Masz ochotę na przygodę u podnóża i w dolinach przepięknych Alp Schwyz i Uri – pasm, które otaczają Lucernę od południa i wschodu? Chcesz zasmakować szwajcarskiej kultury? To wszystko i jeszcze więcej mogą zaoferować Ci zorganizowane wycieczki jedno lub wielodniowe, które łączą wycieczkę do Lucerny z historią i wędrówkami po tym wspaniałym zakątku Europy. Pamiętaj, aby rozejrzeć za trasą, która najbardziej przypadnie Ci do gustu. Niektóre z wycieczek polegają na zwiedzaniu uroczych alpejskich miasteczek Zug i Lucerny. Inne to przejażdżki kolejką linową na ośnieżone szczyty.

Cena wycieczki różni się w zależności od sezonu, ale prawie zawsze można uzyskać pełny pakiet za około 370 PLN za osobę. Obejmuje on zazwyczaj transport do Lucerny prywatnym lub współdzielonym autokarem lub minivanem, wraz z odbiorem z hotelu lub lotniska. Należy pamiętać, że wycieczki prawie zawsze organizowane są w obie strony, więc lepszą opcją, jeśli chcesz trafić do Lucerny, zobaczyć zabytki, a następnie wrócić do Zurychu na kolację z fondue.

Z Zurychu do Lucerny taksówką

Z Zurychu do Lucerny taksówką
Taksówki z Zurychu do Lucerny nie są tanie, ale bardzo wygodne © chopjai photo / Shutterstock.com

Czas – 40 minut
Cena – 1100 PLN+
Komfort – 5/5

Taksówki z Zurychu do Lucerny nie są tanie – to Szwajcaria, pamiętasz? Koszt przejazdu z jednego miasta do drugiego zwykle sięga kwoty ponad 1150 PLN, a z pewnością koszt ten będzie większy, jeśli szukasz podróży w letnim sezonie turystycznym, podczas wypadu na narty lub późno w nocy. Mimo to, oczywistym bonusem jest, że będziesz mógł zostać odebrany z dowolnego miejsca i wysadzony gdziekolwiek zechcesz. To świetna wiadomość dla osób przylatujących bezpośrednio na lotnisko w Zurychu lub dla tych, którzy chcą dostać się do jednego z pięknych schronisk alpejskich, które znajdują się w dolinie wokół Lucerny.

Trasa przebiega dokładnie tymi samymi drogami, co w przypadku podróży samochodem (patrz wyżej). Oznacza to zjazd z autostrady A4 obok Mettmenstetten, do pięknego kantonu Zug, a następnie na południowy zachód prosto do samej Lucerny. W słoneczne dni widoki mogą obejmować zarys płetwy rekina Rooterberg i odległe Alpy właściwe, które wznoszą się na południe.


Wyjazd z Zurychu na południowy zachód do Lucerny to pierwszy krok prowadzący w urocze Alpy Szwajcarskie. Chodzi o to, aby zamienić eleganckie jadłodajnie i wielkie banki na kontury gór pokrytych lodem i szmaragdowe pastwiska z widokiem na wieże kościołów.


Z Zurychu do Lucerny – FAQ

Jak najtaniej dojechać z Zurychu do Lucerny?

Pociągi to dobra okazja, aby wybrać się w góry z dala od tętniącego życiem centrum Zurychu. Jeśli tylko zarezerwujesz bilet z wyprzedzeniem, korzystając z zaufanej platformy, takiej jak 12Go.co, możesz zapłacić za miejsce siedzące zaledwie 105 PLN.

Jak najszybciej dojechać z Zurychu do Lucerny?

Jazda samochodem jest prawdopodobnie najszybszą opcją ze wszystkich. Oczywiście nie ma różnicy, czy wynajmiesz samochód z RentalCars.com, czy zarezerwujesz prywatną taksówkę przez 12Go.co. I tak czeka Cię około 40-50 minut drogi, zanim zobaczysz dwuspadowe dachy i kryte mosty pocztówkowej Lucerny.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Zurychu do Lucerny?

Większość ludzi wybiera pociąg. Kursują one przez całą noc i odjeżdżają do trzech razy na godzinę, a zatem nie powinieneś czekać zbyt długo zanim dotrzesz do Lucerny. Ponadto, bilety sprzedawane z wyprzedzeniem kosztują około 105 PLN.

Ile kosztuje przejazd pociągiem z Zurychu do Lucerny?

Podstawowe taryfy na tę podróż, które kupowane są z co najmniej 60-dniowym wyprzedzeniem (tzw. Supersavers) kosztują zazwyczaj 105 PLN za osobę. Mogą one oferować aż 70% zniżki od ceny pełnego biletu, więc zawsze zalecamy wcześniejszą rezerwację, jeśli znasz już daty swojej podroży.

Jak długo jedzie się pociągiem z Zurychu do Lucerny?

Podróż z Zurychu do Lucerny to krótka przeprawa obok Jeziora Zuryskiego i przez krawędź pasma Alp Schwyz. W sumie ta przygoda trwa od 45 minut do 1 godziny, przy czym wolniejsze pociągi zatrzymują się w mieście Zug.

Czy podróż pociągiem z Zurychu do Lucerny jest malownicza?

Z pewnością tak. Na początku czekają na Ciebie widoki na błękitne wody Jeziora Zuryskiego, wzdłuż którego biegnie linia kolejowa aż do Horgen. Następnie wagony skręcają na wschód i wjeżdżają na wzgórza Albis, aż do jeziora Zugersee, nad którym czuwa góra Wildspitz. Dalej linia prostuje się przez gospodarstwa mleczne i pastwiska w drodze do Lucerny, która w końcu ukazuje się z górującym nad nią szczytem Pilatus.

Czy z Zurychu do Lucerny kursuje pociąg bezpośredni?

Tak. Z Zurychu do Lucerny co godzinę kursuje wiele bezpośrednich pociągów. Są to jedne z najwygodniejszych i najtańszych środków transportu na tej trasie, więc jeśli planujesz wypad w Alpy Szwajcarskie sprawdź rozkład i ceny z wyprzedzeniem na platformie 12Go.co.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: