Jak dojechać z Zurychu do Genewy

Jak dojechać z Zurychu do Genewy

Chcesz dostać się do Genewy z Zurychu? Nietrudno domyślić się, dlaczego. Lśniące wody jeziora, zarys Alp, a nawet Mont Blanc, niesamowite eksponaty CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) i urocza starówka czekają na Ciebie w tętniącym życiem mieście zachodniej Szwajcarii. Na szczęście podróż z centrum bankowego Zurychu jest stosunkowo łatwa do zaplanowania.

Czeka Cię do pokonania ponad 225 km, ale całą trasę możesz przebyć w mniej niż 3 godziny. Aby dowiedzieć się jak, czytaj dalej – ten przewodnik zawiera informacje na temat dróg, pociągów, a nawet samolotów, które mogą pomóc Ci przedostać się z jednego szwajcarskiego miasta do drugiego.

TransportCzasCenaBilety
Z Zurychu do Genewy pociągiem3 h170 PLNZarezerwuj online
Z Zurychu do Genewy samolotem1 h460 PLNZarezerwuj online
Z Zurychu do Genewy samochodem3 h780 PLNZarezerwuj online

Z Zurychu do Genewy pociągiem

Z Zurychu do Genewy pociągiem

Czas – 2 godziny i 44 minuty
Cena – 170 PLN+
Komfort – 5/5

Złapanie pociągu z miasta do miasta w Szwajcarii nie może być już chyba łatwiejsze. Dzięki regularnym połączeniom IC (InterCity), które kursują mniej więcej co 30 minut z Zurychu HBF od 6:00 rano, możesz być pewny, że znajdziesz połączenie przez cały kraj do Genewy, które będzie pasować do Twojego planu podróży. Jeszcze lepsza wiadomość: Są to usługi bezpośrednie, co oznacza, że nie musisz wysiadać na stacjach pośrednich po drodze. Po prostu rozsiądź się wygodnie i ciesz się jazdą.

A mówiąc o jeździe… jest to meandrująca trasa, która omija północną krawędź Alp Szwajcarskich, podążając mniej więcej na południowy zachód po jednej z głównych tras kolejowych w kraju przez około 270 km. Podróż pociągiem oferuje kilka wspaniałych widoków, ale nie jest nawet bliska najbardziej ekscytującej linii w kraju, głównie dlatego, że nie ma potrzeby zagłębiać się w Oberland Berneński lub ośnieżone Alpy Wysokie. Mimo to, polecamy spróbować zająć miejsce po lewej stronie wagonu, z którego roztaczają się lepsze panoramy.

Seating Intercity Train

Bezpośrednie połączenie kolejowe jest wygodnym i efektywnym wyborem, aby dostać się do Genewy w mniej niż 3 godziny.

Koszt bezpośrednich pociągów między Zurychem a Genewą może ulec zmianie. Warto o tym wiedzieć, jeśli już wybrałeś datę podróży, ponieważ oznacza to, że spróbować zdobyć zniżki Supersaver. Są one oferowane przez 12Go.co na 30 lub 60 dni przed odjazdem i mogą sprawić, że cena miejsc na tej trasie spadnie do zaledwie 170 PLN za osobę.

Dla prawdziwych łowców widoków istnieje jeszcze jedna kusząca opcja kolejowa. Polega ona na złapaniu porannego pociągu IC z Zurychu do Brig, a następnie wskoczeniu na pokład słynnego Glacier Express jadącego na zachód. Aby połączenie miało sens, musisz wyruszyć z Zurychu HBF około 10:00 rano. Zaplanuj wszystko dokładnie, a czeka Cię cały dzień pędzenia przez ośnieżone Alpy wśród wspaniałych dolin i wąwozów. Jednakże, będzie to oznaczało dodanie około 81 CHF (330 PLN) do całkowitego kosztu wycieczki, a także konieczność spędzenia ponad ośmiu 8 na przejażdżce.

Z Zurychu do Genewy samolotem

Z Zurychu do Genewy samolotem
Samolot Swiss International Air Lines startuje z lotniska w Zurychu © Anton Gvozdikov / Shutterstock.com

Czas – 50 minut (sam przelot)
Cena – 460 PLN+
Komfort – 4/5

Swiss International Air Lines oferują wiele połączeń pomiędzy dwoma najbardziej znanymi węzłami lotniczymi w kraju: Lotniskiem w Zurychu i Lotniskiem w Genewie. Loty odbywają się małymi samolotami typu city-hopper z dwoma lub trzema fotelami, a czas przelotu z jednego pasa startowego na drugi przez krawędź Alp wynosi zaledwie 50 minut. Trasa ma służyć zarówno osobom podróżującym po kraju, jak i pasażerom międzynarodowym, którzy chcą skorzystać z połączeń na szwajcarskich lotniskach. Oznacza to, że odloty są rozłożone na cały dzień, rozpoczynając się o 7:30 rano, a kończąc o 22:35.

Loty obsługiwane przez Swiss Air Lines kursują pomiędzy Zurychem a Genewą kilka razy dziennie.

Najbardziej zauważalnym minusem wyboru lotu jest dodatkowa presja, jaką nieuchronnie wywiera on na budżet podróży. Krótkodystansowe podróże mogą być drogie. W rzeczywistości taryfy bazowe zarezerwowane nawet z 90-dniowym wyprzedzeniem mogą kosztować 460 PLN, przy czym cena nie obejmuje bagażu rejestrowanego ani wyboru miejsca (do tych udogodnień wymagane jest wykupienie klasy ekonomicznej, która kosztuje około 155 PLN za osobę). Zawsze jednak warto przeszukać platformę 12Go.co i sprawdzić oferty lotów Swiss, aby sprawdzić, czy nie uda się upolować ukrytych ofert.

Całkowity czas podróży w powietrzu to około 3,5 lub 4,5 godziny. Do tego należy doliczyć 15 minut na dojazd bezpośrednim pociągiem do terminali w Zurychu oraz 20 minut na dojazd autobusem do centrum Genewy, nie wspominając o odprawie, ochronie i kolejkach w hali odlotów. Werdykt? Latanie nie jest tak szybkie jak pociągi IC, jeśli chcesz podróżować z jednego centrum miasta do drugiego.

Z Zurychu do Genewy samochodem

Z Zurychu do Genewy samochodem

Czas – 3 godziny (jeśli jedziesz prosto z Zurychu do Genewy)
Cena – 780 PLN (za wynajem samochodu na 3 dni)
Komfort – 4/5

Jest wiele powodów, aby skusić najbardziej nieustraszonego podróżnika do wypożyczenia samochodu w Szwajcarii i dojazdu do Genewy we własnym zakresie. Po pierwsze, drogi w tym zakątku Europy są najwyższej jakości. Dobre nawierzchnie, doskonałe oznakowanie i bezpieczna jazda sprawiają, że jest to przyjemne miejsce do zwolnienia hamulca ręcznego i ruszenia w drogę. Co więcej, jest tu kilka naprawdę wspaniałych tras, więc jeśli skorzystasz z opcji samochodowej, będziesz mieć swobodę zwiedzania i zobaczenia wszystkiego, co tylko zechcesz.

Bez dostępu do własnego samochodu, musisz liczyć się z kosztem najmu rzędu 780 PLN wzwyż za 3-dniowy wynajem z RentalCars.com, co nie obejmuje dodatkowych opłat związanych z jazdą tylko w jednym kierunku. Mimo to, nie jest to zbyt złe, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie wspaniałe rzeczy, które mogą być częścią tej podróży. Oczywistym wyborem będzie otoczony górami Grindelwald i region Jungfrau, z wodospadami i rzeźbionymi szczytami. Ale może spodoba Ci się również rajskie jezioro Brienz lub odległa przedalpejska sceneria Parku Regionalnego Gruyère Pays-d’Enhaut. Decyzję pozostawiamy Tobie.


Wybierasz więc pomiędzy szybowaniem na wschód wzdłuż krawędzi Alp Szwajcarskich w ciągu zaledwie kilku godzin lub przekształceniem podróży w coś w rodzaju przygody – dodając przystanki na Jungfrau i przejażdżki na zapierającym dech w piersiach Ekspresie Lodowcowym w trakcie podróży. Przyjemna decyzja do podjęcia, prawda?


Z Zurychu do Genewy – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób dostania się z Zurychu do Genewy?

Ponieważ w Szwajcarii rzadko kiedy można skorzystać z publicznych autobusów, gdy w menu jest bezpośrednie połączenie kolejowe, prawdopodobnie najtańszą opcją dojazdu z Zurychu do Genewy będzie kolej. Kluczem jest wczesna rezerwacja biletów w momencie, gdy możesz jeszcze uzyskać 70% zniżki (lub więcej) rezerwując przez 12Go.co!

Jak najszybciej dostać się z Zurychu do Genewy?

Pociąg jest najszybszym środkiem transportu. Szybkie szwajcarskie usługi IC pozwolą Ci przejechać całą szerokość kraju w zaledwie 2 godziny i 44 minut. To szybciej niż lot samolotem po doliczeniu czasu potrzebnego na transfery do terminali i oczekiwanie w poczekalni w Zurychu.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Zurychu do Genewy?

Jesteśmy wielkimi fanami pociągu. Szwajcarskie linie IC są wygodne i szybkie, a przy tym oferują również wspaniałe widoki na przedgórza Alp. Jeśli właśnie takie rzeczy Cię kuszą, warto rozważyć dodanie przejażdżki Ekspresem Lodowcowym (Glacier Express). To naprawdę wyjątkowe przeżycie, ale spowoduje, że średni czas podróży koleją wydłuży się z nieco poniżej 3 godzin do ponad 8!

Ile kosztuje bilet na pociąg z Zurychu do Genewy?

Bilet kolejowy z Zurychu do Genewy warto zarezerwować na 12Go.co z jak największym wyprzedzeniem. Szwajcarska sieć kolejowa oferuje bowiem tzw. taryfy Supersaver, w których ceny spadają nawet o 70%, dzięki czemu z jednego miasta do drugiego można się dostać już za 170 PLN. Później możesz zapłacić o wiele więcej.

Jak długa jest podróż pociągiem z Zurychu do Genewy?

Nie jest długa. W zasadzie obecnie wystarczą niecałe 3 godziny (2 godziny i 45 minut), aby zamienić brzegi Zurychu na lśniące wody jeziora genewskiego. To wszystko dzięki bezpośrednim i szybkim pociągom IC kursującym w Szwajcarii, które możesz bez problemu zarezerwować online za pośrednictwem 12Go.co.

Czy podróż pociągiem z Zurychu do Genewy jest malownicza?

Z pewnością tak. Postaraj się zająć miejsce po lewej stronie wagonu. W ten sposób będziesz mieć szerokie widoki na Alpy Szwajcarskie przez całą drogę z Zurychu do Genewy, a może nawet będziesz w stanie dostrzec zarys Mont Blanc w pogodny dzień. Jeśli naprawdę lubisz widoki, istnieje również możliwość przejażdżki kultowym Ekspresem Lodowcowym, jednak jest to całodniowa wycieczka, która zabierze Cię do Chur, a następnie do Brig przed udaniem się do samej Genewy.

Czy z Zurychu do Genewy lepiej jest lecieć samolotem czy jechać pociągiem?

Pociąg zazwyczaj wygrywa w tej kwestii. Powody? Jest szybszy, ale tylko wtedy, gdy dodasz czas, jaki zajmie Ci podróż tam i z powrotem z lotnisk i odprawa bagażowa. Jest tańszy – przynajmniej w większości przypadków. Jest wygodniejszy, oferuje klimatyzowane wagony i widok na Alpy podczas podróży.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: