Jak dostać się z Hanoi do Sapa

How to go from Hanoi to Sapa

Mgła krąży wokół szczytów gór Hoang Lien Son. Pola ryżowe tworzą kaskadę w 10 000 odcieniach zieleni, aż po dna dolin usiane długimi domami i farmami. Może to być tylko Sapa – północna mekka trekkingu w Wietnamie. Bycie oddalonym i odizolowanym jest tutaj częścią zabawy, ale nie martw się – jest mnóstwo sposobów, aby dotrzeć ze stolicy w Hanoi.

W rzeczywistości 260-kilometrową odległość z miasta do strzelistych wzgórz można pokonać pociągiem, taksówką lub autobusem. Każdy transport ma swoje wady i zalety, nie wspominając o różnych cenach, dostosowanych do różnych budżetów. Co więcej, będziesz mieć do wyboru opcje podróżowania w ciągu dnia – na rzecz pięknych widoków, lub w nocy – dzięki czemu możesz obudzić się w wizjach błotnistych rzek i szmaragdowych szczytów. Porównajmy to wszystko…

TransportCzasCenaBilety
Z Hanoi do Sapa autobusem5.5 h39 PLNZarezerwuj online
Z Hanoi do Sapa pociągiem9.5 h150 PLNZarezerwuj online
Z Hanoi do Sapa taksówką5 h770 PLNZarezerwuj online

Z Hanoi do Sapa autobusem

Z Hanoi do Sapa autobusem
Jeden z autobusów Sapa Express Semi Sleeper jadących z Hanoi do Sapa

Czas – 5,5 do 6,5 godziny
Cena – 39 PLN+
Wygoda – 3/5

Z Hanoi do Sapa odjeżdża więcej autobusów niż smaczności, które możesz znaleźć w wietnamskiej kuchni (jak np. bulion pho)! Tak, znajdziesz tu duże autokary, tzw. autobusy VIP, miejsca sypialne i 14-osobowe minivany kursujące na trasie zarówno w dzień, jak i w nocy. Prawie zawsze dostępna jest opcja, która będzie pasować do Twojego harmonogramu i – co najważniejsze – do budżetu.

Autobusy kursujące z Hanoi do Sapa różnią się rozmiarem i poziomem komfortu, więc sprawdź, czy wybrana opcja ma rozkładane siedzenia, toaletę na pokładzie i klimatyzację.

Mówiąc o budżecie… autobus jest najtańszym ze wszystkich środków transportu między tętniącym życiem Hanoi a otoczonymi mgłą wzgórzami Sapa. Całą 6-godzinną podróż można odbyć za jedyne 39 PLN, jeśli zarezerwujesz bilet z wyprzedzeniem w 12Go.asia. Decydując się na wybór droższego biletu, możesz podnieść poziom komfortu podróży dzięki autobusom sypialnym z rozkładanymi łóżkami lub kursami VIP z Wi-Fi i klimatyzacją w standardzie. Minivany są jednak zazwyczaj najdroższe. Przewożą znacznie mniej ludzi niż duże autokary, mają rozkładane siedzenia i często mają najlepszą klimatyzację – jedyne, czego brakuje, to toaleta na pokładzie.

Hanoi to Sapa by Minivan
Jeśli wolisz większy komfort, przejazd minibusem może być lepszą opcją niż podróż zwykłymi autobusami

Trasa autobusów kursujących między Hanoi i Sapa biegnie na północny zachód od stolicy Wietnamu. W niedługim czasie opuścisz nadmorskie niziny kraju w kurzu. W ciągu godziny kontrolę przejmą widoki na 3000-metrową górę Phu Luong i falującą Czerwoną Rzekę, oferując przyjemny widok z okna podczas jazdy. Na szczęście niedawne ulepszenia na drogach oznaczają, że jazda odbywać się będzie po stosunkowo szerokich, nowoczesnych autostradach. To znacznie bezpieczniejsza podróż niż kiedyś!

Popularne firmy z wysoko ocenianymi usługami na trasie to Grouptour – oferująca zarówno duże autokary, jak i minibusy – oraz klasa VIP Sapa Express. W międzyczasie Sapa Dragon Express posiada w ofercie autobusy sypialne, które odjeżdżają z Hanoi o 22:00, a przyjazdy do Sapa są zaplanowane na godzinę 4:00 rano.

Z Hanoi do Sapa pociągiem

Z Hanoi do Sapa pociągiem
Podczas jazdy pociągiem z Hanoi zobaczysz mnóstwo pól ryżowych

Czas – 9,5 godziny
Cena – 150 PLN+
Wygoda – 4/5

Wiele osób powie Ci, że najzwyczajniej w świecie nie ma lepszego sposobu podróżowania przez pokryte chmurami wyżyny Północnego Wietnamu z Hanoi do Sapa niż pociągiem. To z pewnością prawda, że jest coś niezaprzeczalnie romantycznego w zamianie zatłoczonej i zakorkowanej stolicy na piękne farmy ryżowe na francuskiej stacji górskiej przy użyciu tylko historycznych kolei. Co więcej, wszystkie połączenia kolejowe między dwoma miejscami docelowymi działają w nocy. Oznacza to, że podczas podróży będziesz mógł się zdrzemnąć, budząc się z nową energią, by wyruszyć na wędrówkę po odległych plemiennych wioskach.

Wybór pociągu jako środka transportu ma jednak pewne wady. Po pierwsze, ceny na pewno będą wyższe niż w autobusach. Nie zdziw się, jeśli będziesz musiał zapłacić trzykrotnie więcej za przedziały sypialne na kolei niż za łóżka sypialne w wagonie VIP! Aha, i nie zostaniesz podrzucony do samego Sapa. Zamiast tego pociągi wjeżdżają na stację w pobliskim Lao Cai. Stamtąd można dostać się do miejsca docelowego w 1,5 godziny, podróżując minibusem po krętych ścieżkach.

Z Hanoi do Sapa pociągiem
Pociągi Sapaly Express są luksusowe, ale kosztują znacznie więcej niż przejazd autobusem

Pociągi zabierają Cię z Hanoi do Lao Cai, skąd musisz przesiąść się na autobus jadący do Sapa.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz wyruszyć w trasę, warto zapoznać się z wyjątkowym systemem rezerwacji, który znajduje się na miejscu. Każdego dnia z Hanoi w góry odjeżdżają tylko dwa lub trzy pociągi. Najpopularniejsze pociągi opuszczają stację o godzinie 21:35 i 22:00. Oba są oficjalnie prowadzone przez Vietnam Railways. Jednak każdy wagon jest wynajmowany prywatnej firmie turystycznej, która oferuje różne poziomy usług i pobiera różne ceny.

Zgodnie z ogólną wskazówką, szukaj biletów na Fanxipan Express lub Pumpkin Express, jeśli chcesz uzyskać dobry stosunek jakości do ceny w kompaktowych czteroosobowych kuszetkach lub pierwszej dwuosobowej koi. Sapaly Express i King Express oferują opcje klasy średniej ze schludnymi przedziałami wyłożonymi drewnem. Ekskluzywne pokoje VIP z miękką pościelą, szerokimi oknami, a nawet bezpłatnymi drinkami powitalnymi są dostępne w opcjach premium Chapa Express i Victoria Express. Wszystkie powyższe można zarezerwować z wyprzedzeniem za pośrednictwem 12Go.asia.

Z Hanoi do Sapa taksówką

Z Hanoi do Sapa taksówką
Taksówkę typu SUV firmy OUROS Travel można zarezerwować na 12Go – jej koszt wynosi około 770 PLN

Czas – 5 godzin
Cena – 770 PLN
Wygoda – 5/5

Wrzuć torby do bagażnika i rozsiądź się wygodnie, ponieważ taksówki będą podróżować z gwarnego Hanoi na rozżarzone zielone pola ryżowe w górach wokół Sapa. Pamiętaj, że to nadal najszybsza opcja ze wszystkich. Nie musisz czekać na innych pasażerów. Na trasie nie ma zaplanowanych wcześniej przystanków. To jest tak proste, jak dostanie się z punktu A do punktu B bez żadnych kłopotów czy przerw.

Taksówki mogą zostać zarezerwowane w taki sposób, aby odebrać Cię z dowolnego miejsca w stolicy. Może to oznaczać zatrzymanie się tuż przed wejściem do Twojego hotelu w klimatycznej i zrujnowanej Starej Dzielnicy. Mogą to być również terminale międzynarodowego lotniska Noi Bai zaraz po Twoim przylocie. To zależy wyłącznie od Ciebie. Przybywając do Sapa, zostaniesz również zabrany w wybrane przez siebie miejsce. Proste.

Aby cena za przejazd była niższa, możesz podzielić koszt taksówki z Hanoi do Sapa między wszystkie podróżujące osoby.

Jednak w przypadku przejazdów taksówką do Sapa nie chodzi tylko o oszczędność czasu. Musisz także wziąć pod uwagę poziom komfortu. Podróżując samochodem, nie musisz bunkrować się na całą noc. Podróż możesz ukończyć w jeden poranek lub po południu, a do tego Twój przejazd jest klimatyzowany i masz dostęp do bezpłatnej wody i miękkich, tapicerowanych siedzeń.

To cena jest czynnikiem, który zwykle szokuje w przypadku taksówki. Będziesz musiał liczyć się z kosztem około 770 PLN za przejazd. Ale cena ta dotyczy całego samochodu. Podziel koszt między cztery lub więcej osób, a otrzymasz cenę porównywalną – lub niższą- niż za połączenia kolejowe. Możesz również załapać się na naprawdę dobre okazje, rezerwując przejazd z dużym wyprzedzeniem na 12Go.asia.

Odkurz buty trekkingowe i przygotuj kijki turystyczne – Sapa to górskie wietnamskie miasto, które jest wyjątkowe. Aby się tam dostać ze stolicy, można przedzierać się koleją przez wzgórza lub nocować w autobusach VIP. To jedno z najpopularniejszych połączeń turystycznych w kraju, więc na pewno trafisz na dobre towarzystwo. Do zobaczenia na polach ryżowych!


Hanoi do Sapa – FAQ

Jak najtaniej dostać się z Hanoi do Sapa?

Zaoszczędź stosy wietnamskich dongów na wyprawy piesze i dla goszczących rodzin w Sapa, wybierając nocne połączenia autobusowe z Hanoi. Zwykle jest to najtańsza opcja ze wszystkich, ale oznacza próbę drzemki podczas pędzenia po górskich drogach w ciemności. Inne autobusy w ciągu dnia również mogą stać się prawdziwą okazją, zwłaszcza jeśli rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem za pomocą 12Go.asia.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Hanoi do Sapa?

Poluzuj nieco budżet na podróż i zarezerwuj sobie prywatną przejażdżkę taksówką z szoferem. Trasę do Sapa z Hanoi taksówki pokonują w zaledwie pięć godzin. Co więcej, własny kierowca oznacza, że możesz być odebrany i wysadzony w dowolnym miejscu, więc nie musisz martwić się o żadną ze stron podróży.

Jak dostać się z Hanoi do Sapa?

W rzeczywistości jest to wybór między transportem drogowym a kolejowym. Pociąg jest popularną opcją, ponieważ do całej podróżnej mieszanki dodaje poczucia przygody, ale pamiętaj, że nie zostaniesz podrzucony do samego miasta Sapa. Autobusy są wygodne, tanie i jeżdżą regularnie. Taksówki są dla tych, którzy chcą zakończyć wycieczkę i jak najszybciej dostać się na szlaki turystyczne. Możesz porównać i zestawić wszystkie te opcje za pomocą 12Go.

Jaki jest najlepszy sposób, aby dostać się z Hanoi do Sapa?

Wszystko zależy od tego, jakim jesteś podróżnikiem. Niektórzy po prostu kochają jazdę nocnym pociągiem. Będziesz mieć dla siebie łóżko w cztero- lub dwuosobowej kabinie i będziesz mógł obudzić się nad ranem podczas przyjazdu w góry. Inni wybiorą autobus, ponieważ jest o wiele tańszy i częściej jeździ. Są też ludzie, którzy wolą komfort i wygodę jaką zapewnia własny i prywatny transfer prosto pod drzwi hotelu w Sapa.

Jak długo trwa podróż autobusem z Hanoi do Sapa?

Dzięki dużym ulepszeniom autostrady biegnącej między Hanoi a Sapa, do których doszło w ostatnich latach, większość autobusów kończy teraz podróż w około 5 godzin. Niektóre przejazdy potrwają dłużej z powodu zaplanowanych po drodze przystanków. Jednak spędzanie w drodze łącznie ponad 7 godzin jest niezwykłe. Opcja z noclegiem to 6 godzin – wyjazd następuje o 22:00, a przyjazd o 4:00. Wszystkie powyższe opcje można zarezerwować bezpośrednio w 12Go.asia.

Jak dostać się pociągiem z Hanoi do Sapa?

Po pierwsze: wybierz wagon. Czy będzie to pierwszej klasy kuszetka z dwoma łóżkami i ścianami wyłożonymi boazerią? A może przedział drugiej klasy dzielony między cztery osoby? Po drugie: Zarezerwuj bilet przez 12Go – przejazdy o godzinie 21:35 i 22:00 są najbardziej popularne. Pamiętaj, że pociąg zawiezie Cię tylko do miejsca zwanego Lao Cai. To tuż za Sapa, ale dalej nie ma linii kolejowych. Oznacza to, że aby dostać się do samego górskiego miasta musisz przesiąść się do minivana i odbyć godzinną jazdę.

Jak długo trwa podróż pociągiem z Hanoi do Sapa?

Podróż pociągiem z Hanoi do Sapa trwa łącznie około 8 godzin. Jednak w rzeczywistości nie jest to pociąg prowadzący do Sapa. Lokomotywy jeżdżą tylko do Lao Cai. To najbliżej, jak tylko można dostać się koleją. Aby zakończyć podróż, musisz przesiąść się do autobusu, co wydłuża całą przejażdżkę od 45 minut do godziny.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: