Jak dostać się z Madrytu do Walencji

Jak dostać się z Madrytu do Walencji

Podróż z Madrytu do Walencji prowadzi prosto przez serca zachodniej Hiszpanii. Pomiędzy zakurzonymi górami i ziemiami, po których wędrował Don Kichot, może to być 300-kilometrowa, wielodniowa odyseja wypełniona tańcami flamenco i smakiem sera Manchego. Możesz też pokonać ją w mniej niż 1,5 godziny, co robi wielu podróżników tęskniących za rozpalonymi słońcem piaskami cudownego Costa del Azahar i pachnącymi pomarańczami wzgórzami prowincji Walencja.

Bez względu na to, jaki rodzaj podróży Cię interesuje, koniecznie przeczytaj ten przewodnik, aby uzyskać informacje na temat różnych sposobów podróżowania – od szybkich pociągów po okazyjne autobusy.

TransportCzasCenaBilety
Z Madrytu do Walencji szybkim pociągiem1,5 h93 PLNZarezerwuj online
Z Madrytu do Walencji pociągiem regionalnym6 h110 PLNZarezerwuj online
Z Madrytu do Walencji samolotem1 h81 PLNZarezerwuj online
Z Madrytu do Walencji autobusem4 h74 PLNZarezerwuj online
Z Madrytu do Walencji samochodem3,5 h520 PLNZarezerwuj online

Z Madrytu do Walencji szybkim pociągiem

Z Madrytu do Walencji szybkim pociągiem
Szybki pociąg AVE na stacji Joaquin Sorolla, Walencja © Alfonso de Tomas / Shutterstock.com

Czas – 1,5 godziny
Cena – około 93 PLN+
Komfort – 5/5

Będziesz mieć okazję przejechać się jednym z superszybkich pociągów Renfe AVE na trasie pomiędzy stolicą Hiszpanii a iglicami Mudejar w Walencji w pobliżu wybrzeża. W ten sposób pociągi pokonują trasę w zaledwie 1,5 godziny, co czyni je zdecydowanie najszybszym środkiem transportu na liście dostępnych opcji. Oprócz szybkości, jest to również bardzo wygodny sposób podróżowania. Klasa AVE Preferente przeznaczona jest dla najbardziej wymagających – oferuje dużo miejsca na nogi i skórzane fotele. Możesz również wybrać standardową klasę AVE Turista, w której znajdziesz wtyczki w fotelach i szerokie okna pozwalające oglądać piękne widoki.

Szybki pociąg AVE to fantastyczny sposób podróżowania, nie tylko ze względu na prędkość, ale także na niesamowite widoki.

Przygoda wynikająca z podróży koleją zaczyna się jeszcze przed wejściem na pokład, dzięki zachwycającej stacji Madrid Atocha. W środku znajdziesz kwitnące ogrody botaniczne, wysokie palmy, a nawet sanktuarium żółwi! Stamtąd wyruszysz przez prowincję La Mancha, pomiędzy wyżynnymi równinami porośniętymi gajami oliwnymi i spalonymi słońcem polami. Po minięciu Cuenca, krajobrazy stają się bujniejsze i bardziej opuszczone, z lasami sosnowymi i pofałdowanymi dolinami. Gdy zbliżysz się do Morza Śródziemnego, będziesz przedzierać się przez odległe góry, gdzie horyzont wyznaczają jedynie zarysy bielonych pueblos. Całkiem przyjemna sprawa.

Ave tourista
Siedzenia w 2. klasie Turista w pociągu Renfe AVE © V_E / Shutterstock.com

Jeśli mielibyśmy wybrać minusy pociągu, to prawdopodobnie byłby to koszt podróży. Bilety można kupić za około 95 PLN za osobę, ale tylko wtedy, gdy polujesz na rezerwacje z dużym wyprzedzeniem i to z usługą taką jak 12Go.co. Koszty mogą wzrosnąć (często nawet trzykrotnie), gdy dokonujesz zakupu bliżej daty podróży. Należy również pamiętać, że pociągi AVE przyjeżdżają na Estacion Joaquin Sorolla w Walencji, która znajduje się dalej na południe od historycznego centrum miasta, co najmniej 20 minut spacerem od głównego rynku.

Z Madrytu do Walencji pociągiem regionalnym

Z Madrytu do Walencji pociągiem regionalnym
Regionalne pociągi na stacji kolejowej w Walencji © FrimuFilms / Shutterstock.com

Czas – 6-7 godzin
Cena – 110 PLN+
Komfort – 3/5

Jeśli okaże się, że wszystkie tanie bilety na szybkie pociągi zostały wyprzedane, a Ty jesteś zdecydowany na podróż po Hiszpanii koleją, usługi regionalne mogą być Twoim wybawcą. Nie oferują one tego samego szybkiego połączenia z Madrytu do Walencji – czas podróży wynosi prawie 7 godzin! Jednak nadal są one wciągającym i ciekawym sposobem na przemieszczanie się przez Kastylię-La Manchę i góry aż do wybrzeża. Wystarczy nastawić się na wiele przystanków po drodze i wagony, które nie są tak wygodne jak alternatywy AVE, chociaż widoki są naprawdę oszałamiające!

Aby zarezerwować pociągi regionalne, zalecamy przyjazd z wyprzedzeniem. W miarę zbliżania się do daty podróży rzadko dochodzi do takiej eksplozji cen, jak w przypadku szybszych połączeń, ale zawsze lepiej jest dokonać rezerwacji wcześniej, by uniknąć stania w kolejce na stacji. Można się spodziewać, że średnie ceny biletów na tej wolniejszej trasie będą kosztować około 115 PLN za osobę w każdą stronę. (Tak – to więcej niż taryfy AVE, więc ta opcja powinna być naprawdę brana pod uwagę tylko wtedy, gdy nie ma innej możliwości).

Z Madrytu do Walencji samolotem

Z Madrytu do Walencji samolotem
Iberia Regional startująca z lotniska Madryt-Barajas Adolfo Suárez w drodze do Walencji © Soos Jozsef / Shutterstock.com

Czas – około 1 godziny
Cena – od 81 PLN
Komfort – 4/5

Tak, loty z Madrytu do Walencji trwają tylko 60 minut (czas spędzony w powietrzu). Nie myśl jednak, że to czyni je najszybszym środkiem transportu z miasta do miasta. Biorąc pod uwagę dodatkowy czas potrzebny na dotarcie na lotnisko Madrid-Barajas Adolfo Suárez Airport z centrum stolicy, sprawdzenie bagażu, ustawienie się w kolejce do odlotów, a następnie transfer do hotelu po drugiej stronie, w rzeczywistości całkowity czas podróży jest dłuższy niż w przypadku podróży pociągiem.

Samoloty zabiorą Cię przez bezchmurne hiszpańskie niebo do Walencji w ciągu zaledwie 1 godziny.

Nie da się jednak ukryć, że jest to dobry sposób, aby dostać się na południowy wschód do skąpanych w słońcu krain prowincji Walencja. Jest wiele plusów. Na początek, to może być prawdziwa okazja. Bilety zakupione z dużym wyprzedzeniem na 12Go.co można czasem znaleźć za przyjazne dla portfela 85 PLN od osoby (witaj dodatkowy dzbanku sangrii!). Ponadto, w sezonie letnim jest około siedmiu odlotów dziennie, co oznacza, że możesz wybrać podróż wcześnie rano, w południe, a nawet późno w nocy.

Połączenia na tej trasie realizuje dwóch głównych konkurentów. Najpopularniejszym z nich jest prawdopodobnie Iberia. Jest to lot premium (narodowy przewoźnik Hiszpanii), ale nadal będziesz musiał wydać około 65 PLN więcej za bagaż rejestrowany. Inną opcją jest wybór budżetowego lotu oferowanego przez Air Europa. Bilety tej linii mają tendencję być tańsze, ale przewoźnik nie oferuje tak wielu lotów dziennie w menu.

Z Madrytu do Walencji autobusem

Z Madrytu do Walencji autobusem

Czas – 4-5 godzin
Cena – 74 PLN+
Komfort – 3/5

Autobusy zapowiadają się jako prawdziwa przygoda. Zabiorą Cię na 5-godzinną wycieczkę po centralnym płaskowyżu Hiszpanii, wpadając do uroczych wiosek pokrytych terakotą i otoczonych gajami oliwnymi. Stanowią one również ciekawą alternatywę dla pociągów – pozostając w przystępnej cenie, gdyż bilety kosztują od 75 PLN do 115 PLN przez większość czasu w roku.

Na trasie będzie dostępnych prawdopodobnie kilku różnych operatorów, ale większość z nich wyrusza ze stacji Mendez Alvaro w stolicy. Znajduje się ona w południowej części miasta, ale można do niej łatwo dojechać regularnymi pociągami miejskimi z Madrytu Atocha. Niektóre z nich łączą się bezpośrednio z terminalami na międzynarodowym lotnisku Madrid-Barajas Adolfo Suárez. Przyjeżdżając do Walencji, prawdopodobnie zostaniesz wysadzony na głównej stacji, która znajduje się blisko centrum, po północnej stronie Ogrodów Turia.

Z Madrytu do Walencji samochodem

Z Madrytu do Walencji samochodem
E-901 jest najszybszą drogą z Madrytu do Walencji © Elzloy / Shutterstock.com

Czas – 3,5 godziny
Cena – 520 PLN+
Komfort – 4/5

Wynajem samochodu może zmienić podróż z hiszpańskiej stolicy w dół do wybrzeża w prawdziwą przygodę. Nie jest to prawdopodobnie najlepsza opcja, jeśli chcesz po prostu dojechać z punktu A do punktu B. Jeśli jednak chcesz odkryć takie rzeczy jak dzikie tereny La Manchy, góry odległej Serrania de Cuenca, naturalne baseny kąpielowe i wodospady w parku Chera-Sot (wszystkie niesamowite), to jest to idealny wybór.

Całą drogę E-901 można przejechać w zaledwie 3 godziny i 30 minut. Ale aby zrobić z tego prawdziwą odyseję, powiedzielibyśmy, że potrzebne są 3 lub 4 dni. Na szczęście RentalCars.com może pomóc wstępnie zarezerwować okazyjną ofertę, w przyjaznej dla portfela cenie 550 PLN za pełne 3 dni w popularnym sezonie letnim. Przygotuj się również na trochę większy koszt, jeśli podróżujesz w jednym kierunku (z Madrytu do Walencji, ale nie z powrotem).


Tylko 305 km dzieli bary flamenco w Madrycie od przesiąkniętej mauretańskimi wieżami Walencji. Sprawdź przewodnik i dowiedz się, jak pokonać tę trasę samochodem, koleją, autobusem, a nawet samolotem. Do zobaczenia w kuchni z paellą!


Z Madrytu do Walencji – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na podróż z Madrytu do Walencji?

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę gotówki, najlepszym środkiem transportu są autobusy. Ceny biletów zaczynają się od około 75 PLN. By uzyskać najlepsze oferty zarezerwuj bilet wcześniej, ale odwiedź również 12Go.co, aby porównać cenę autobusu (który jedzie do 5 godzin) z ceną pociągu (1,5 godziny) – czasami są one podobne.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Madrytu do Walencji?

Przygotuj się na jeden z superszybkich hiszpańskich pociągów AVE na trasie z Madrytu do Walencji. Osiągają one zawrotną prędkość 300 km/h, co oznacza, że w niektórych przypadkach zabiorą Cię tam, gdzie chcesz się udać w czasie krótszym niż 1,5 godziny.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Madrytu do Walencji?

Dla nas będzie to szybki pociąg. Jadąc z metropolii na wybrzeże w zaledwie 1,5 godziny, pociągi te są najszybszym sposobem na podróż do Walencji. Są również bardzo wygodne, oferują wspaniałe widoki na hiszpańskie krajobrazy i mogą być nawet przyzwoitą okazją, jeśli zarezerwujesz je z dużym wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Madrytu do Walencji?

To wszystko zależy od tego, jakim pociągiem chcesz podróżować i z jakim wyprzedzeniem dokonasz rezerwacji. Mowa tu o kwocie około 95 PLN za najtańsze miejsca w szybkich pociągach Renfe AVE, ale by je zdobyć, musisz odwiedzić 12Go.co co najmniej 60 dni przed podróżą. W przypadku pociągów regionalnych, które są znacznie wolniejsze, ceny oscylują wokół 115 PLN i rzadko będą one bardzo drogie.

Jak długo jedzie się pociągiem z Madrytu do Walencji?

Dzięki szybkim pociągom AVE, które są obecnie oferowane na trasie z Madrytu do Walencji, średni czas podróży wynosi zaledwie 1,5 godziny. Wolniejsze pociągi regionalne nie są już tak szybkie – ich podróż trwa nawet do 7 godzin!

Czy z Madrytu do Walencji kursuje szybki pociąg?

Tak, i jest to jeden z najlepszych sposobów przemieszczania się z miasta do miasta. Wejdź na stronę 12Go.co i wyszukaj dostępnych opcji podróży w wybranym terminie. To, czego szukasz to 1,5-godzinne usługi w pociągach Renfe AVE. Osiągają one na tej linii prędkość 300 km/h, więc trudno o szybszy bilet na hiszpańskie wybrzeże.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: