Jak dostać się z Madrytu do Granady

Jak dostać się z Madrytu do Granady

Niewiele widoków w Hiszpanii jest tak poruszających, jak miodowe iglice Alhambry w Granadzie, wznoszące się przed ośnieżonymi szczytami Sierra Nevada. Jest to miejsce, które każdy miłośnik Półwyspu Iberyjskiego powinien zobaczyć przynajmniej raz. Bez wątpienia to właśnie dlatego wycieczka do tego historycznego i wspaniałego miasta położonego głęboko na wzgórzach Andaluzji jest jedną z tych, którą co roku odbywa tak wielu podróżnych.

Ten przewodnik pomoże Ci do nich dołączyć. Zawiera on wszystkie tajniki organizacji 350-kilometrowej wycieczki ze stolicy na południe, włączając w to informacje o pociągach, samolotach, samochodach i nie tylko. Zaczynajmy.

TransportCzasCenaBilety
Z Madrytu do Granady szybkim pociągiem3 h130 PLNZarezerwuj online
Z Madrytu do Granady autobusem4,5 h74 PLNZarezerwuj online
Z Madrytu do Granady samolotem1 h140 PLNZarezerwuj online
Z Madrytu do Granady samochodem4 h600 PLNZarezerwuj online

Z Madrytu do Granady szybkim pociągiem

Z Madrytu do Granady szybkim pociągiem
Superszybki pociąg Renfe AVE © V_E / Shutterstock.com

Czas – 3 godziny 17 minuty+
Cena – 130 PLN+
Komfort – 5/5

Wskakując do pociągu Alta Velocidad Española (w skrócie AVE) w Madrycie, wyjdziesz spod ząbkowanych szczytów andaluzyjskich Sierra, nim zdążysz wsunąć swoje poranne czekoladowe churros. Szybkie koleje pokonują setki kilometrów torów, aby dostać się do historycznych mauretańskich cytadeli i brukowanych uliczek – w niektórych przypadkach nawet w ciągu zaledwie 3 godzin i 17 minut. Oferowane są trzy odjazdy z Madrytu Atocha każdego dnia. Są to kursy bezpośrednie, z pierwszym o 7:30 rano i ostatnim o 19:35.

Przez całą drogę będziesz podróżować w najlepszym z taboru Renfe (hiszpański narodowy przewoźnik kolejowy). Są to nowoczesne wagony, które obejmują klasy VIP Preferente (klasa 1.) i przestronne Turista (klasa 2.). Otrzymasz również dostęp do pokładowego wózka gastronomicznego, serwującego gorące posiłki, a nawet czerwone wina z regionu Rioja. W całym pociągu jest klimatyzacja i szerokie okna, więc w zimę będzie Ci ciepło, w lecie chłodno, a ponadto będziesz mógł podziwiać widoki bez względu na wybraną taryfę.

Co najmniej trzy szybkie pociągi AVE łączą obecnie Madryt z Granadą, umożliwiając podróżnym dotarcie do potężnej Alhambry w nieco ponad 3 godziny.

Zawsze warto rezerwować bilety na szybkie połączenia tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Renfe przygotowuje świetne oferty na bilety kupione z wyprzedzeniem, dzięki czemu koszt przejazdu do Granady spada do około 125 PLN za osobę. Jeśli nie zarezerwujesz biletu z wyprzedzeniem, spodziewaj się, że zapłacisz dużo więcej i to często za dokładnie to samo miejsce w klasie Turista, którego cena została obniżona zaledwie kilka tygodni wcześniej. Na szczęście platforma 12Go.co umożliwia wyszukiwanie i porównywanie wszystkich rozkładów jazdy i usług oferowanych przez hiszpańskie koleje.

Ave tourista
Siedzenia w 2. klasie Turista w pociągu Renfe AVE © V_E / Shutterstock.com

Trasa, którą pokonuje pociąg, zapewnia całkiem niezłe widoki za oknem. Przejedziesz przez serce andaluzyjskich gór, dostrzegając na wzgórzach pomalowane na biało wioski. Większość pociągów zatrzymuje się również w wielkim i starożytnym mieście Kordoba. Przedtem jednak obniżysz wysokość, zostawiając za sobą centralny płaskowyż Hiszpanii i mijając mityczne tereny Kastylii-La Manchy po opuszczeniu stolicy.

Z Madrytu do Granady autobusem

Z Madrytu do Granady autobusem

Czas – 4,5 do 5,5 godziny
Cena – 74 PLN+
Komfort – 4/5

Z Madrytu do Granady możliwa jest również podróż autobusem bez przystanków i to w czasie około 4,5-5,5 godziny. Dba o to narodowy przewoźnik autokarowy ALSA. Obsługuje on wiele połączeń pomiędzy tymi dwoma miastami, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. (Oferuje on również niezliczoną ilość tras pośrednich, które wymagają przynajmniej jednej przesiadki). Jeśli chodzi o połączenia bez przesiadek, musisz znaleźć drogę do Madrid Estacion Sur (Dworca Południowego) w stolicy, aby wejść na pokład. Łatwo się tam dostać, ponieważ istnieje bezpośrednie połączenie z metrem na stacji Méndez Álvaro.

By zapewnić sobie najbardziej luksusową podróż na trasie Madryt – Granada, poszukaj miejsc w autokarach klasy Premium firmy ALSA.

Ze stolicy, autokary jadą prawie bezpośrednio na południe, przez Getafe, a następnie przez równiny La Manchy. Mniej więcej w 2/3 drogi, przekroczysz granicę z Andaluzją, gdzie krajobrazy stają się wyraźnie bardziej górzyste i surowe, z lasami drzew oliwnych i pueblos blancos widocznymi na zboczach wzgórz. Tak – to właśnie takie widoki sprawiają, że warto rozważyć podróż za dnia.

Autobusy są zazwyczaj nowoczesne, dobrze utrzymane i wygodne. Zawsze posiadają klimatyzację i odchylane fotele. Co więcej, trasa Madryt-Granada ma dodatkową zaletę w postaci autokarów klasy Premium prowadzonych przez ALSA. Autokary te są wyposażone w takie udogodnienia jak dotykowe portale rozrywkowe (jak na lotach długodystansowych), WiFi na pokładzie oraz gniazdka elektryczne w fotelach. Jest to opcja, którą warto wybrać, jeśli lubisz podróżować w dobrym stylu.

Z Madrytu do Granady samolotem

Z Madrytu do Granady samolotem
Port lotniczy Madryt-Barajas Adolfo Suárez (MAD) © BlackFarm / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina (sam przelot)
Cena – 140 PLN+
Komfort – 4/5

Podróż z tętniących życiem placów Madrytu do przepięknych arabeskowych ogrodów i pałaców Granady nie musi ograniczać się do przeprawy drogą lądową. Jest to możliwe dzięki 30 połączeniom lotniczym tygodniowo, z których wszystkie oferowane są przez hiszpańską narodową linię lotniczą Iberia. Podróż trwa zaledwie 65 minut, co stawia samoloty w gronie najszybszych opcji liście wszystkich dostępnych środków transportu. Oczywiście całkowity czas podróży będzie nieco dłuższy, ponieważ podróże lotnicze wymagają transferów na lotniska i przejście kontroli bezpieczeństwa.

Każdego dnia Madryt z Granadą łączą cztery bezpośrednie loty – wszystko dzięki hiszpańskiej linii Iberia.

Mówiąc o lotniskach… rozpoczniesz podróż na dużym lotnisku Madryt-Barajas Adolfo Suárez Airport (MAD). Jest to największe lotnisko w stolicy, do którego można dojechać autobusem nr 200 z centrum miasta lub linią Línea Exprés z dworca Atocha (podróż zajmuje 30-40 minut). Lądując, wylądujesz na stosunkowo niewielkim lotnisku Federico García Lorca Granada. Zlokalizowane jest ono na zachód od głównego miasta, a czas połączenia autobusami publicznymi wynosi 45 minut i kosztuje 18 PLN.

Z Madrytu do Granady samolotem
Iberia Regional lata między Madrytem a Granadą © Iakov Filimonov / Shutterstock.com

Najtańszy lot na trasie Madryt – Granada to koszt około 155 PLN. Tego rodzaju tanie bilety są najczęściej dostępne na co najmniej 60 dni przed odlotem, więc warto zacząć wyszukiwanie na 12Go.co, gdy tylko dowiesz się, kiedy chcesz podróżować. W okresach szczytu i w przypadku biletów kupionych w ostatniej chwili nierzadko trzeba zapłacić nawet 390 PLN za miejsce! Musisz także doliczyć kilka dodatkowych opłat za bagaż rejestrowany, jeśli masz go ze sobą.

Z Madrytu do Granady samochodem

Z Madrytu do Granady samochodem

Czas – 4 godziny 10 minut
Cena – 600 PLN+
Komfort – 4/5

Na szczęście wynajem samochodów w Hiszpanii jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo w Europie. Wystarczy sprawdzić RentalCars.com, gdzie można zdobyć trzydniowe pakiety wynajmu, które obejmują odbiór w stolicy i zdanie auta w Granadzie za około 600 PLN – 750 PLN łącznie. To trzy dni jazdy na własną rękę, co oznacza, że wszystkie fantastyczne atrakcje, które znajdują się pomiędzy tymi dwoma miastami, będą do wzięcia. Chcesz poświęcić trochę czasu na zwiedzanie brukowanych uliczek i czarujących wież Toledo? Chciałbyś wybrać się na wędrówkę po Sierra Nevada? A może odwiedzisz Kordobę, aby zwiedzić średniowieczne zamki i mosty z czasów rzymskich?

Cordoba medieval castle
Wieczorny widok na Mezquitę (meczet-katedrę) z rzymskim mostem w Kordobie

Chodzi o to, że 235 PLN za dzień wynajmu daje Ci wolność na hiszpańskich drogach, które są bardzo wysokiej jakości, nie są zbyt ruchliwe i oferują piękne widoki w drodze na południe do Andaluzji z Madrytu. Naszym zdaniem warto zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie znajduje się punkt odbioru samochodu w mieście, a gdzie trzeba będzie go oddać. Często oba miejsca znajdują się na lotniskach, ale może wolisz wyznaczyć miejsce w centrum, co również jest możliwe do zrobienia.


Podróż z Madrytu do Granady to 350 kilometrowa wycieczka z serca Hiszpanii na jej południowe obrzeża. Po dotarciu na miejsce możesz poczuć zapach soli z Costa del Sol, ale postaraj się temu oprzeć, ponieważ czekają na Ciebie wspaniałe pałace i mauretańskie ogrody, które aż proszą się, aby je odkryć!


Z Madrytu do Granady – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Madrytu do Granady?

Autobusy są najlepszym sposobem na zaoszczędzenie dodatkowych euro na tapas w tętniących życiem restauracjach Granady. Jeśli zarezerwujesz bilet z wyprzedzeniem na 12Go.co, cena za przejazd może wynieść 75 PLN za osobę.

Jak najszybciej dostać się z Madrytu do Granady?

Szybkie pociągi wysuwają się tu na prowadzenie, jeśli porównamy wszystkie środki transportu umożliwiające podróż z Madrytu do Granady pod względem czasu. Podróż wagonami AVE trwa nieco ponad 3 godziny, co bije na głowę czas lotu samolotem, ponieważ jest to czas przejazdu z centrum miasta do centrum, a nie z jednego pasa startowego na drugi.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Madrytu do Granady?

Dla nas, i dla tysięcy innych podróżnych każdego roku, jest to zdecydowanie szybki pociąg. Szybki i niedrogi (jeśli zarezerwujesz bilety na 12Go.co na długo przed urlopem), a do tego oferuje wygodną jazdę przez przepiękne zakątki Hiszpanii. Po prostu weź Rioję z restauracyjnego wózka i rozsiądź się wygodnie!

Ile kosztuje bilet na pociąg z Madrytu do Granady?

Ceny biletów na szybkie pociągi AVE, które kursują na trasie Madryt – Granada, różnią się, podobnie jak ceny biletów lotniczych. Ogólnie rzecz biorąc, im bliżej daty odjazdu, tym bilety są droższe. Zarezerwuj bilet na 12Go.co co najmniej 30 dni przed wyjazdem, a możesz liczyć na przyzwoite oferty w okolicach 120 PLN za osobę.

Jak długo trwa podróż pociągiem z Madrytu do Granady?

Pociąg jest bardzo szybki, ponieważ oferuje przejechanie 350 km z Madrytu do Granady w zaledwie 3 godziny i 17 minut. Ten czas naprawdę bije na głowę lot samolotem, jeśli dodać do tego wszystkie misje na lotnisku! Kuszące? Zarezerwuj bilet wcześniej na 12Go.co, aby uzyskać jak najlepsze oferty na szybkie hiszpańskie linie.

Czy z Madrytu do Granady kursuje szybki pociąg?

Tak. Hiszpański narodowy przewoźnik kolejowy, Renfe, kursuje obecnie trzy razy dziennie z Madrytu do Granady oferując swoje superszybkie pociągi AVE. Mogą one jechać z prędkością 300 km/h, pokonując trasę w nieco ponad 3 godziny!

Czy z Madrytu do Granady lepiej jest lecieć samolotem czy jechać pociągiem?

Nie ma tu zbyt dużej konkurencji, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie dodatkowe „kłopoty”, które wiążą się z przelotem – kontrola bagażu, ochrona na lotnisku, transfery w obie strony. Pociągi są szybsze (jadę tylko 3 godziny i 17 minut z Madrytu do Granady, od centrum do centrum), z pewnością bardziej komfortowe i malownicze, nie wspominając już o mniejszym śladzie węglowym!

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: