Jak dostać się z Lizbony do Porto

Jak dostać się z Lizbony do Porto

Skok z Lizbony do Porto to skok z tętniącej życiem stolicy Portugalii do jej bogatego w kulturę i bohemę drugiego miasta. Oba miejsca powinny znaleźć się w planie podróży każdego, kto chce poczuć prawdziwy puls tego obmywanego falami kraju na końcu Europy.

Na początek warto zobaczyć mauretańskie zamki zlokalizowane na wzgórzach Lizbony i tętniącą życiem dzielnicę nocną Bairro Alto. Następnie warto odwiedzić Porto, gdzie surfingowe plaże ustępują miejsca starówce UNESCO i klimatycznym piwnicom portowym na brzegu rzeki Douro. Dystans między tymi dwoma miastami wynosi nieco ponad 270 km, ale można go pokonać w zaledwie 3 godziny. Poniżej znajdziesz informacje na temat różnych sposobów podróżowania, ich kosztów i poziomu komfortu.

TransportCzasCenaBilety
Z Lizbony do Porto pociągiem3 h50 PLNZarezerwuj online
Z Lizbony do Porto autobusem3.5 h41 PLNZarezerwuj online
Z Lizbony do Porto samolotem1 h180 PLNZarezerwuj online
Z Lizbony do Porto samochodem3 h460 PLN
Z Lizbony do Porto z prywatną wycieczką24 h300 PLN

Z Lizbony do Porto pociągiem

Z Lizbony do Porto pociągiem
Pociągi Alfa Pendular pokonują tę trasę w mniej niż 3 godziny © Takashi Images / Shutterstock.com

Czas – 2,5 do 3 godzin
Cena – 50 PLN+
Komfort – 5/5

Pociąg jest prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem na zamianę stolicy Portugalii na drugie miasto na północy. Jednym z powodów jest regularność połączeń, które kursują aż 32 razy każdego dnia. Oznacza to, że pociąg odjeżdża co około 45 minut, więc nie musisz spieszyć się, aby opuścić Lizbonę przed zjedzeniem słodkiego pastel de nata i wypiciem espresso na śniadanie.

Co więcej, możesz spodziewać się, że całą 270-kilometrową podróż pokonasz w maksymalnie 3 godziny, a może nawet krócej. To dlatego, że Portugalia oferuje mieszankę pociągów szybkich jak i tych trochę wolniejszych, które są mimo wszystko stosunkowo szybkie. Najszybsze z nich to Alfa Pendular, które pokonują omawianą trasę w zaledwie 2 godziny i 44 minuty. Opcje Intercity jadą nieco dłużej i zatrzymują się w większej liczbie miejsc, ale również oferują wygodne, dwuosobowe siedzenia i klimatyzację, podobnie jak ich szybsze odpowiedniki.

Siedzenia w pierwszej klasie, w jednym z szybkich pociągów Alfa Pendular
Siedzenia w pierwszej klasie, w jednym z szybkich pociągów Alfa Pendular

Z Lizbony do Porto kursują dwa pociągi, jeden szybki, a drugi wolny, choć oba pokonują trasę w 3 godziny lub mniej.

Bardziej przekonująca jest cena. Rezerwując bilet wcześniej na 12Go.co, możesz znaleźć bilety w cenie już od 50 PLN w każdą stronę. W dniu podróży cena biletu może wynosić nawet około 140 PLN lub 180 PLN w pierwszej klasie. To nadal porównywalna cena z lotem, tyle, że tu płacisz za wygodniejszą i szybszą podróż (licząc od jednego hotelu do drugiego).

Podróżni jadący pociągiem z Lizbony do Porto mogą liczyć na zapierające dech w piersiach widoki. Być może uda Ci się zobaczyć dawną stolicę Coimbrę, pełną łukowatych mostów i białych pałaców. Przejedziesz przez Aveiro, gdzie kręte kanały i tradycyjne łodzie pontonowe spotykają się z kościołami pokrytymi dachówką. Są też odcinki, które zbliżają się do Oceanu Atlantyckiego, z wydmami i lasami sosnowymi.

Z Lizbony do Porto autobusem

Z Lizbony do Porto autobusem
Autobusy z Rede Expressos są wygodne i tanie

Czas – 3,5 do 4,5 godziny
Cena – 41 PLN
Komfort – 3/5

Trasa autobusowa z Lizbony do Porto jest jedną z najbardziej uczęszczanych w całym kraju. Oferowanych jest tak wiele odjazdów, że można praktycznie zaplanować wyjazd ze stolicy o dowolnej porze w ciągu dnia, a nawet później lub wcześniej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co więcej, cała podróż nie zajmie więcej niż 4,5 godziny, nawet w najwolniejszych autokarach, więc nie zmarnujesz na podróż całego dnia swoich portugalskich wakacji.

Najpopularniejszym przewoźnikiem jest krajowy Rede Expressos. Oferuje on najbardziej regularne połączenia pomiędzy oboma miastami, w czystych, wygodnych i klimatyzowanych autobusach. Autobusy te odjeżdżają z dużego dworca w Sete Rios. Zlokalizowany jest on na północny wschód od głównych obszarów turystycznych w Lizbonie – w pobliżu zoo. Aby się tam dostać, możesz postawić na pociąg jadący do Sintry z lizbońskiego Rossio, albo złapać taksówkę – opłata powinna wynieść około 30-45 PLN.

Most Arrabida nad rzeką Douro
Most Arrabida nad rzeką Douro

Autobusy są przyjazną dla budżetu alternatywą dla pociągów, oferując malowniczy przejazd z Lizbony do Porto, który może kosztować tylko 41 PLN.

Trasa prowadzi przez całą Portugalię wzdłuż głównej autostrady A17. To piękna trasa, zaczynająca się wśród zielonych wzgórz regionu Lisboa, a następnie opadająca na równiny Srebrnego Wybrzeża, mijająca miasteczka surfingowe, takie jak Figueira da Foz i połacie kołyszących się pól kukurydzy. Na koniec przejedziesz po pięknych mostach przez rzekę Douro, które łączą obie strony Porto, w drodze do stacji w Campo 24 de Agosto.

Jednym z głównych powodów, dla których warto wybrać autobus, jest cena biletu. Jest to z pewnością jeden z najbardziej przyjaznych dla budżetu sposobów na odwiedzenie piwnic winnych Porto i pięknej dzielnicy UNESCO Ribeira. Przy wcześniejszej rezerwacji za pośrednictwem 12Go.co zapłacisz tylko 41 PLN.

Z Lizbony do Porto samolotem

Z Lizbony do Porto samolotem
TAP Portugal jest jedyną linią lotniczą obsługującą trasę z Lizbony do Porto © Emilio Pastor de Miguel / Shutterstock.com

Czas – 55 minut (sam przelot)
Cena – 180-800 PLN
Komfort – 4/5

Jeśli nie jesteś zwolennikiem długich podróży lądowych, możesz rozważyć lot z Lizbony do Porto. Jest to solidny sposób podróżowania, który jest jednocześnie niezawodny i wygodny, chociaż minusy obejmują zwiększoną emisję CO2 i cenę, która może być wyższa niż za pociąg i autobus razem wzięte! Musisz również doliczyć dodatkowy czas, aby dostać się do terminali w Lizbonie i z powrotem do miasta po stronie Porto.

Jedyną linią lotniczą obsługującą tę trasę jest flagowy przewoźnik TAP Portugal. Każdego dnia oferuje on około 10 odlotów, a w sezonie letnim jest ich jeszcze więcej. Najwcześniejszy odlatuje ze stolicy około 6:00 rano, a ostatni po 23:00 – wyląduje on zatem dopiero po północy.

Francisco Sa Carneiro Airport
Lotnisko Francisco Sa Carneiro jest oddalne o około 11 kilometrów od centrum Porto © TMP / Shutterstock.com

Pamiętaj, aby biletów na loty między Lizboną a Porto szukać odpowiednio wcześnie, ponieważ ceny mogą znacznie wzrosnąć w okresie poprzedzającym wylot.

Warto pamiętać, że te połączenia są oferowane głównie jako połączenia dla dalszych połączeń międzynarodowych TAP z Porto. W związku z tym są one szczególnie drogie, a bilety w pełnej cenie osiągają kwotą 830 PLN za sztukę. Jednak osoby rezerwujące bilety wcześnie, które korzystają z 12Go.co, mogą znaleźć dobre oferty w okolicach 180 PLN. Bagaże rejestrowane kosztują zazwyczaj około 46 PLN więcej.

Na lotnisko w Lizbonie bardzo łatwo dostać się z centrum miasta. Większość taksówkarzy jest zadowolona z przejazdu za jedyne 45-70 PLN. Alternatywnie, możesz wydać tylko 9 PLN i przejechać się nową linią metra, która łączy terminale z centrum stolicy. Lotnisko w Porto to świetne miejsce na przylot, jeśli chcesz poznać miasta surferów, takie jak Azurara i Matosinhos. Aby dostać się do centrum miasta, możesz skorzystać z autobusów nr 601, 602 lub 604 – koszt przejazdu to 9 PLN, a sam przejazd trwa 30-40 minut.

Z Lizbony do Porto samochodem

Z Lizbony do Porto samochodem

Czas – 3 godziny
Cena – 460 PLN
Komfort – 5/5

Będziesz musiał dopłacić trochę do kosztu wynajmu samochodu, jeśli chcesz odebrać auto w Lizbonie i oddać je w Porto. Może to być jednak warte zachodu (i pieniędzy!) z uwagi na możliwe przeżycie świetnej przygody. Dzięki własnym czterem kółkom można przekształcić tę wycieczkę w prawdziwą odyseję!

Poważnie, po drodze jest mnóstwo atrakcji do zobaczenia: od mistycznych zamków w Sintrze do brukowanych uliczek i okazałe pałace Coimbry. Nie wspominając już nawet o obfitości ukrytych plaż idealnych do surfowania po Srebrnym Wybrzeżu. (Osoby podróżujące z deską w bagażniku mogą cieszyć się surfowaniem po pięknych falach bez tłumów ludzi w wodzie)!

RentalCars.com to najlepsze miejsce, gdzie można wynająć pojazd w Portugalii. Portal uwzględnia zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych dostawców usług – od opcji aut z pełnym bakiem po punkty odbioru na lotnisku w Lizbonie. Pamiętaj, że w okresie letnim stawki mogą być wyższe, zwłaszcza jeśli rezerwujesz auto na ostatnią chwilę.

Z Lizbony do Porto z prywatną wycieczką

Z Lizbony do Porto z prywatną wycieczką

Czas – cały dzień
Cena – 300 PLN +
Komfort – 4/5

W jeden dzień drogi z Lizbony do Porto można upakować naprawdę wiele. Prawdopodobnie dlatego spora grupa podróżników zdecyduje się przekształcić tę wycieczkę w coś w rodzaju wycieczki krajoznawczej ze zorganizowaną wycieczką. Oznacza to, że nim udasz się na północ, zostaniesz odebrany z holu swojego hotelu w Lizbonie. To, co znajduje się w planie podróży, zależy od wybranej wycieczki, ale to normalne, że w Sintrze można znaleźć takie rzeczy, jak wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO lub winnice Doliny Douro.


W Lizbonie i Porto znajdziesz zarówno wyłożone kafelkami kapliczki, jak i zapełnione knajpki z winem, które mają swój własny, niepowtarzalny charakter. Powiedzielibyśmy, że odhaczenie listy rzeczy do zrobienia w Portugalii wymaga zasmakowania każdego miasta, więc koniecznie sprawdź wszystkie sposoby uwzględnienia obu miast w swoich planach.


Z Lizbony do Porto – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na dostanie się z Lizbony do Porto?

Autokar. Zarezerwuj bilet z wyprzedzeniem, korzystając z 12Go.co, aby załapać się na wczesną rezerwację miejsc i zapłacić za bilet około 41 PLN. Najbardziej regularne odjazdy to te z portugalskim Rede Expressos, ale jest też kilku innych operatorów, których warto rozważyć.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Lizbony do Porto?

O dziwo, nie jest to samolot, ale pociąg. To dlatego, że pociągi mogą zabrać Cię z jednego miasta do drugiego w ciągu maksymalnie 3 godzin. Aby dostać się w przestworza, musisz doliczyć 2 godziny oczekiwania na terminalu w Lizbonie, wraz z przesiadką po drugiej stronie. Jedyny moment, kiedy samolot może okazać się szybszy to ten dla podróżnych chcących odkryć surferskie miasteczka i plaże na północ od Porto.

Jaki jest najlepszy sposób, aby dostać się z Lizbony do Porto?

To zależy od tego, jakim typem podróżnika jesteś. Pociągi są prawdopodobnie najbardziej popularne i oferują piękne widoki oraz wysoki poziom komfortu. Autobusy pozwolą jednak zaoszczędzić więcej pieniędzy np. na sesje degustacji porto. Samoloty mogą być drogie, ale pomogą Ci dostać się do plażowych miasteczek na północ od Porto. Polecamy odwiedzić stronę 12Go.co, aby porównać wszystkie opcje.

Ile kosztuje przejazd pociągiem z Lizbony do Porto?

Koszt pociągu z Lizbony do Porto jest najniższy, gdy bilet zostanie zarezerwowany z wyprzedzeniem w stosunku do daty podróży. Zarezerwuj bilet na 12Go.co na 60-90 dni przed wyjazdem, a za miejsce w drugiej klasie zapłacisz zaledwie 50 PLN. Jeśli zrobisz to później, możesz być zmuszony wydać nawet 140 PLN za dokładnie to samo miejsce.

Ile kosztuje przejazd autobusem z Lizbony do Porto?

Niewiele. Bilety w przedsprzedaży można kupić już od 41 PLN, ale aby to zrobić, przed przyjazdem do Lizbony trzeba skorzystać z serwisu takiego jak 12Go.co przed przyjazdem do Lizbony. Na stacji Sete Rios w dniu podróży możesz zapłacić za bilet około 83 PLN.

Czy można zrobić jednodniową wycieczkę z Lizbony do Porto?

Oczywiście, że można. W rzeczywistości jest to świetny sposób na poznanie esencji środkowo-północnej Portugalii przed przybyciem do drugiego co do wielkości miasta kraju. Trasy i koszty wycieczek są bardzo zróżnicowane, ale najpopularniejsze opcje obejmują zazwyczaj wycieczki do szmaragdowych wzgórz Doliny Douro lub na plaże Srebrnego Wybrzeża.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: