Jak dojechać z Faro do Lizbony

Jak dojechać z Faro do Lizbony

Kiedy już skończysz wygrzewać się na nagradzanych plażach Algarve i degustować świeże owoce morza na południowym wybrzeżu, być może zechcesz obrać kurs na północ, do bogatej w kulturę i szalonej w kwestii imprez stolicy Portugalii. To Lizbona, która leży około 218 km dalej i kusi wspaniałą architekturą z ery wielkich odkryć oraz groźnymi zamkami Maurów.

Ten przewodnik pomoże Ci zaplanować całą podróż. Znajdziesz tu informacje o pociągach, samochodach i autobusach, a także dowiesz się, który środek transportu jest najtańszy, i który najszybszy. Udanej podróży.

TransportCzasCenaBilety
Z Faro do Lizbony pociągiem3 h45 PLNZarezerwuj teraz
Z Faro do Lizbony samolotem45 min300 PLNZarezerwuj teraz
Z Faro do Lizbony autobusem4 h45 PLNZarezerwuj teraz
Z Faro do Lizbony samochodem2,5 h56 PLNZarezerwuj teraz

Z Faro do Lizbony pociągiem

Z Faro do Lizbony pociągiem
Nowoczesny pociąg Pendular może osiągać prędkość 200 km/h © Alexandre Rotenberg / Shutterstock.com

Czas – 3 do 3,5 godziny
Cena – 45 PLN+
Komfort – 4/5

Większość podróżnych, którzy chcą uciec z Algarve do zabytków dużego miasta i punktów widokowych Lizbony, pojedzie tam pociągiem. Koleje są ładne i szybkie, a także bardzo wygodne i kursują kilka razy dziennie. Pociąg odjeżdża również z samego serca Faro – perony znajdują się w odległości 12-minutowego spaceru od katedry, na obrzeżach starego miasta. Ponadto, po drodze można zobaczyć piękne połacie portugalskiego krajobrazu (ale o tym więcej później).

Na linii kursują właściwie dwa różne typy pociągów. Pierwszy z nich to nieco szybszy model Pendular, który rozpędza się do prędkości 200 km/h. Pokonują one całą trasę od punktu A do B w nieco ponad 3 godziny. Następnie mamy pociągi IC, które potrzebują trochę więcej czasu niż 3,5 godziny. Wnętrze pociągów jest bardzo podobne, z miejscami siedzącymi w schemacie 2:2, otwartymi przedziałami i klimatyzacją w całym pociągu.

Pociągi są najlepszym wyborem dla większości podróżnych. Oferują szybką i łatwą podróż na północ do Lizbony w czasie mniej niż 3,5 godziny.

Trasa wycieczki przebiega mniej więcej z północy na północny zachód. Najpierw jednak opłyniesz wybrzeże Algarve w drodze do tętniącego życiem kurortu Albufeira. To normalne, że wsiada tam więcej osób, ponieważ jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w regionie. Następnie udasz się w głąb lądu, przez zielone wzgórza i lasy oliwne do małych miasteczek, takich jak São Marcos da Serra. Potem przejedziesz przez winnice i niskie góry rustykalnego Setúbal, a po drodze do miasta przekroczysz ujście Tagu.

Z Faro do Lizbony pociągiem
Pociąg IC w Lizbonie © BreizhAtao / Shutterstock.com

Warto wiedzieć, że można wysiąść na stacjach Sete Rios, Entrecampos lub Oriente w samej Lizbonie. Pierwsza z nich jest dobra dla połączeń z dalszymi autobusami do surfingowych miast takich jak Peniche i Ericeira. Druga jest lepsza, jeśli chodzi o dostęp do historycznych obszarów starego miasta. Trzecia stacja jest najlepsza, aby dostać się na lotnisko w Lizbonie. Spróbuj również zarezerwować bilet z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co. Bilety kolejowe na tej trasie mogą być bardzo tanie – około 45 PLN za drugą klasę, ale pamiętaj, że te oferty będą sprzedawane szybko.

Z Faro do Lizbony samolotem

Z Faro do Lizbony samolotem
Portugalski narodowy przewoźnik lotniczy TAP lądujący na lotnisku w Faro © F8 studio / Shutterstock.com

Czas – 45 minut (sam przelot)
Cena – 300 PLN+ w jedną stronę
Komfort – 4/5

Faro i Lizbona znajdują się tak blisko siebie, że latanie samolotem z jednego miasta do drugiego wydaje się być przesadą. Jednak przelot nadal pozostaje silnym konkurentem wśród dostępnych opcji transportu dla wielu podróżnych. Szczególnie dla tych, którzy niechętnie wybierają długie wycieczki pociągiem lub autobusem oraz dla osób chcących dotrzeć do stolicy i przesiadających się w Faro z innych miejsc w Europie. Nie ma zbyt wielu połączeń, ale można liczyć na około 3 odloty dziennie, od wczesnego ranka do późnego wieczora, z jednym lotem około południa.

Lot z Faro do Lizbony to szybka podróż w górę i w dół flagowymi liniami lotniczymi kraju TAP.

Wszystkie przeloty obsługiwane są przez portugalskiego narodowego przewoźnika flagowego TAP. Oznacza to, że ceny są takie same jak w przypadku linii lotniczych premium, dlatego też ceny taryf podstawowych oscylują wokół 315 PLN za osobę w każdą stronę. Należy również pamiętać, że trzeba będzie zwiększyć tę kwotę o kolejne 20 EUR, aby przejść na taryfę Basic, która obejmuje bagaż rejestrowany.

Czas lotu wynoszący 45 minut wygląda kusząco, to prawda. Jednak nie jest to cały czas podróży, jeśli chcesz dostać się z centrum jednego miasta do drugiego. Takie podróże wymagają transferu na lotnisko Faro po jednej stronie, a następnie z powrotem z lotniska w Lizbonie, nie wspominając o kontroli bezpieczeństwa itp. Rezultat? Podróż samolotem trwa zazwyczaj od 4 do 5 godzin, co sprawia, że jest podróż jest dłuższa niż pociągiem!

Z Faro do Lizbony autobusem

Z Faro do Lizbony autobusem
Redes Expressos jest krajowym przewoźnikiem autobusowym z siedzibą w Lizbonie © Takashi Images / Shutterstock.com

Czas – 4-5 godzin
Cena – od 45 PLN
Komfort – 3/5

Pomiędzy Faro a Lizboną regularnie kursują także autobusy, których jest zdecydowanie więcej w popularnych miesiącach letnich. Podróż jest nieco dłuższa niż pociągiem (ale niewiele) i trwa około 4-5 godzin. Istnieje również mieszanka bezpośrednich autobusów i takich, które wymagają przesiadki w Albufeirze, położonej nieco na zachód wzdłuż Algarve.

Autobusy są dobrą alternatywą dla pociągu, oferując wiele codziennych połączeń z Faro i Algarve aż do Lizbony.

Będziesz mógł wybrać spośród oferty wielu przewoźników, z których najpopularniejszymi są EVA Transportes i Redes Expressos. Wszystkie autobusy odjeżdżają sprzed dworca kolejowego w Faro, zlokalizowanego kilka minut spacerem wzdłuż Avenida da República w kierunku centrum miasta. W Lizbonie najczęściej przyjeżdża się na dworzec autobusowy Gare Oriente lub Sete Rios. Pierwszy z nich znajduje się na wschodnim krańcu stolicy, blisko lotniska. Drugi znajduje się na północy, 15 minut taksówką od centrum miasta.

Ceny biletów autokarowych nie zawsze są niższe niż kolejowych, co warto mieć na uwadze, zwłaszcza jeśli planujesz podróż wcześniej i masz możliwość załapać się na jedną z ulgowych taryf kolejowych. Mimo to, średnie koszty biletów na autobus wahają się od 45 PLN do 75 PLN, co czyni je niezawodną opcją awaryjną, która jest zarówno umiarkowanie wygodna, jak i stosunkowo szybka.

Z Faro do Lizbony samochodem

Z Faro do Lizbony samochodem

Czas – 2,5 godziny
Cena – 56 PLN+ za dzień
Komfort – 5/5

Opcja jazdy samochodem na tej trasie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to najszybszy sposób, aby przetransportować się z Algarve do stolicy kraju. Drogi są dobrze utrzymane i szybkie, więc możesz wyjechać z Faro i rozsiąść się na placu z kawą w Lizbonie w zaledwie 2,5 godziny później. Do tego dochodzi komfort posiadania własnego pojazdu, klimatyzacja i możliwość zatrzymania się gdziekolwiek po drodze.

Samochód to kuszący sposób na odbycie podróży z Faro do Lizbony ze złotymi plażami i miejscami do surfowania czekającymi na wybrzeżu pomiędzy tymi dwoma miastami.

Mówiąc o przystankach po drodze… nie jest to coś, co chciałbyś przeoczyć. Poświęć trochę więcej czasu na tę podróż, a nagrodą będą jedne z najbardziej zachwycających krajobrazów i miejsc w Portugalii. Na przykład objazd atlantyckiego wybrzeża Algarve będzie oznaczał tylko godzinę jazdy więcej, ale oferuje dostęp do światowej klasy zatok, takich jak raj dla surferów Praia da Amoreira lub skąpane w słońcu plażowe miasteczko Sines. Możesz również wybrać się w głąb lądu, zatrzymując się na brukowanych uliczkach Beja lub w wąwozach Vale do Guadiana.

Aby to wszystko zrobić, prawdopodobnie będziesz potrzebował kilku dodatkowych dni w drodze. Na szczęście ceny wynajmu samochodów w Portugalii są jednymi z najlepszych w całej Europie. Mogą one wynosić zaledwie 55 PLN za dzień, jeśli zarezerwujesz auto z wyprzedzeniem za pośrednictwem zaufanego dostawcy, takiego jak RentalCars.com. Musisz tylko pamiętać, że trzeba będzie zorganizować punkt odbioru w centrum miasta, jeśli nie chcesz jechać na lotnisko w Lizbonie na koniec jazdy. Aha, i miej na uwadze ewentualną dodatkową opłatę za podróż tylko w jedną stronę.


Faro to zalane słońcem i tętniące życiem nocnym plażowe miasto z restauracjami serwującymi owoce morza. Lizbona to stolica Portugalii, którą warto odwiedzić. Oba są wspaniałymi (a wręcz nieodzownymi!) dodatkami do każdego planu podróży po tym kraju, więc pamiętaj, aby zacząć planować podróż już dziś!


Z Faro do Lizbony – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Faro do Lizbony?

Najtańszym środkiem transportu na trasie z Faro do Lizbony będzie prawdopodobnie autokar. Może on kosztować 45 PLN lub mniej, ale cena może wzrosnąć, jeśli dokonasz rezerwacji w dniu podróży. Dlatego przed przyjazdem do Portugalii radzimy porównać ceny na 12Go.co.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Faro do Lizbony?

Przejazd samochodem jest najszybszym sposobem na podróż z Algarve do stolicy Portugalii. Przy normalnym natężeniu ruchu może to zająć jedynie 2,5 godziny. Wynajęty samochód powinien być również dobrą okazją w tym zakątku Europy, dzienne stawki za wynajem na RentalCars.com spadają do nawet 55 PLN, nie uwzględniając kosztów paliwa lub opłaty za podróż w jednym kierunku.

Jaki jest najlepszy sposób podróży z Faro do Lizbony?

Pociąg jest najlepszy, jeśli chcesz po prostu przejechać z punktu A do punktu B. Jest szybki i tani, jeśli zarezerwujesz go z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co, oferując jednocześnie wygodne siedzenia i piękne widoki na portugalską wieś. Jednak ci, którzy szukają prawdziwej przygody, mogą preferować wynajem samochodu, który pozwoli pojeździć po wspaniałych drogach wybrzeża w poszukiwaniu ukrytych miejsc do surfowania i plaż rozciągających się wzdłuż Oceanu Atlantyckiego.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Faro do Lizbony?

Taryfa typu “early-bird” to około 45 PLN za osobę. Jednak jest to cena dostępna tylko dla tych, którzy wyszukują i zarezerwują bilety z dużym wyprzedzeniem za pośrednictwem serwisu takiego jak 12Go.co. Później cena za to samo miejsce może być dwukrotnie wyższa. Warto wiedzieć: Zwykle bilety na portugalskie koleje można kupić co najmniej 60 dni przed dniem podróży.

Jak długo jedzie się pociągiem z Faro do Lizbony?

Wcale nie tak długo. Potrzebujesz 3-3,5 godziny, aby odbyć podróż, przy czym najszybsze połączenia realizowane są przez pociągi Alfa Pendular, które kursują na tej trasie. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej czasu, możesz zarezerwować bilet z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co, aby ominąć kolejkę do kasy na stacji i załapać się na najlepsze łapać się na najlepsze oferty.

Czy z Faro do Lizbony lepiej lecieć samolotem czy jechać pociągiem?

Pociągiem – poważnie! Nie będziesz musiał męczyć się z odprawą i nadawaniem bagażu, a Twój ślad węglowy będzie mniejszy. Poza tym nie masz co liczyć na jakiekolwiek transfery na lotniska. Wreszcie, ceny za bilety kolejowe są praktycznie zawsze niższe niż za te lotnicze.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: