Jak dostać się z Kopenhagi do Sztokholmu

Jak dostać się z Kopenhagi do Sztokholmu

Pomiędzy dwoma wielkimi miastami, Kopenhagą i Sztokholmem, znajduje się 530 km skandynawskich fiordów, lodowatych wód Bałtyku i dzikich nordyckich lasów. Ale nie pozwól, aby to zniechęciło Cię do zaplanowania podróży, podczas której zwiedzisz oba te miasta.

W tym przewodniku znajdziesz wszystkie środki transportu, które pomogą Ci dostać się z jednego miejsca do drugiego. Dowiesz się o najszybszych, najtańszych i najwygodniejszych trasach, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się wakacjami pełnymi historii Wikingów, duńskich ciastek i szwedzkich klopsików oraz fajnych skandynawskich kawiarni i barów. Zaczynajmy.

TransportCzasCenaBilety
Z Kopenhagi do Sztokholmu szybkim pociągiem5,5 h250 PLNZarezerwuj online
Z Kopenhagi do Sztokholmu samolotem1 h280 PLNZarezerwuj online
Z Kopenhagi do Sztokholmu autobusem9 h120 PLNZarezerwuj online

Z Kopenhagi do Sztokholmu szybkim pociągiem

Z Kopenhagi do Sztokholmu szybkim pociągiem
Pociąg SJ Swedish Railways X2000 na peronie dworca głównego w Kopenhadze, oczekujący na odjazd do Sztokholmu © Tommy Alven / Shutterstock.com

Czas – 5,5 do 6 godzin
Cena – zazwyczaj około 250 PLN
Komfort – 5/5

Szwecja pracowała nad wprowadzeniem szybkich połączeń kolejowych między stolicą Danii a Sztokholmem już na początku lat 90-tych. Na szczęście dla miłośników wszystkiego, co związane z lokomotywami, nadal działają one prężnie. Zastosowano w nich elegancki i nowoczesny model X2000 z przechylnym nadwoziem, co oznacza, że na niektórych odcinkach toru będziesz osiągał prędkości rzędu 200 km/h. Wszystkie pociągi są bardzo wygodne, z tapicerowanymi siedzeniami ustawionymi w układzie 2-2 w klasie drugiej i 2-1 w klasie pierwszej, wraz z samoobsługowymi wagonami bistro i doskonałą kontrolą klimatu w całym pociągu. Na trasie kursują również pociągi Øresundståg ET, które są nieco wolniejsze, ale także nowoczesne i dobrze wyposażone.

Trasa jazdy pociągu między Kopenhagą a Sztokholmem zapowiada wspaniałe widoki. Szczególnie ciekawie zaczyna się przejazd przez cieśninę na moście Oresund (jednym z największych w Europie). Od tego momentu będziesz podziwiać mijający obraz szwedzkiego wybrzeża, z szerokimi rzekami, lasami i małymi skandynawskimi miasteczkami i wioskami przemykającymi za oknem. Wygląda to pięknie o każdej porze roku, ale szczególnie urzekające jest zimą, gdy wszystko przysypane jest śniegiem.

Połączenie szybką koleją z Kopenhagi do Sztokholmu jest płynne i przyjemne, z opcjami bezpośredniego przejazdu z miasta do miasta.

Większość szybkich połączeń kolejowych do Sztokholmu pociągami X2000 lub Øresundståg trwa od 5 godzin i 15 minut do 6 godzin. Większość podróży wymaga co najmniej jednej przesiadki, ale można to zrobić bezpośrednio, jeśli chcesz dojechać do stacji Stockholm Södra w obszarze Södermalm (południowa strona miasta). Punktem wyjścia będzie zawsze duży dworzec Kopenhaga Centralna (znany również jako Kopenhaga H), który znajduje się w samym sercu miasta, w pobliżu słynnego Tivoli.

X2 train interior
Pierwsza klasa oferuje siedzenia 2+1 dla większej przestrzeni. © Tommy Alven / Shutterstock.com

Podobnie jak większość europejskich przewoźników kolejowych, koleje szwedzkie i duńskie stosują dynamiczny model cenowy. Oznacza to, że im później zabierzesz się za rezerwację i zakup, tym więcej zapłacisz. Najlepsze okazje znajdziesz na długo przed datą podróży. Zazwyczaj ceny są dostępne na około 90 dni przed wyjazdem, więc jeśli naprawdę dbasz o swój budżet, wejdź na stronę 12Go.co i zarezerwuj miejsce na kilka miesięcy przed wyjazdem.

Z Kopenhagi do Sztokholmu samolotem

Z Kopenhagi do Sztokholmu samolotem
Samolot linii Norwegian gotowy do startu z lotniska w Kopenhadze © Gustavo MS_Photography / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina 10 minut (sam przelot)
Cena – od około 290 PLN
Komfort – 4/5

Znalezienie bezpośrednich lotów pomiędzy dwoma wielkimi skandynawskimi stolicami nie powinno być trudne. W okresie letnim oferowane są aż 22 pojedyncze odloty każdego dnia. Większość z nich jest obsługiwana przez znane regionalne linie lotnicze, takie jak Norwegian i SAS (połączony duńsko-szwedzko-norweski przewoźnik flagowy). Każdy przelot trwa od 1 godziny i 10 do 1 godziny i 15 minut w powietrzu, co stawia lot jako najszybszy sposób przemieszczania się z miasta do miasta (nawet po doliczeniu czasu potrzebnego na dotarcie do i z lotnisk).

Lot to najszybszy sposób na zamianę duńskich ciastek na szwedzki dżem borówkowy. W powietrzu będziesz nieco ponad 60 minut.

Mówiąc o lotniskach, wycieczka zaczyna się na największym lotnisku w Skandynawii, Copenhagen Airport (CPH). Szybkie połączenie metrem i pociągiem – koszt zaledwie 36 DKK (22 PLN) – oznacza, że możesz wyruszyć z centrum Kopenhagi i dostać się na terminale w ciągu zaledwie 15-20 minut. Lądowanie odbywa się na ogromnym lotnisku Arlanda w Sztokholmie. Z hali przylotów łatwo dostać się do serca szwedzkiej stolicy. Wystarczy wsiąść do szybkiego pociągu (przejazd trwa 20 minut), który czeka na pasażerów, aby zabrać ich do Sztokholmu lub do autokaru Flygbussarna (przejazd trwa 35 minut).

Z Kopenhagi do Sztokholmu samolotem
Scandinavian Airlines lądują na lotnisku Arlanda w Sztokholmie © B.Forenius / Shutterstock.com

Rezerwacja krótkodystansowych połączeń z Kopenhagi do Sztokholmu jest taka sama jak rezerwacja każdego innego lotu. Ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej uda Ci się zdobyć bilet, tym mniej zapłacisz. To normalne, że ceny zaczynają rosnąć na około dwa miesiące przed planowaną datą startu, dlatego zalecamy wyszukiwanie miejsc na stronie 12Go.co, jak tylko dowiesz się, kiedy chcesz podróżować. Przygotuj się również na to, że będziesz musiał zapłacić trochę więcej za bagaż rejestrowany, jeśli masz go ze sobą.

Z Kopenhagi do Sztokholmu autobusem

Z Kopenhagi do Sztokholmu autobusem
Flixbus posiada linie autobusowe kursujące po całej Europie © Jarretera / Shutterstock.com

Czas – 8,5 do 9,5 godzin
Cena – 120 PLN+
Komfort – 3/5

Największy w Europie dostawca usług przewozów autokarowych z miasta do miasta oferuje teraz bezpośredni autobus między Kopenhagą a Sztokholmem. Na 12Go.co warto poszukać biletów na linie non stop, które obsługiwane są przez Flixbus. Przejazd nimi trwa od 8 do 10 godzin, z jednym odjazdem zaplanowanym na rano i dwoma zaplanowanymi na noc, dzięki czemu dotrzesz do Sztokholmu wcześnie, gdy już jest jasno – około 6:00 lub 7:00 rano. Przystanek Flixbusa znajdziesz na Ingerslevsgade w pobliżu dworca kolejowego w Kopenhadze. Przyjazdy będą odbywać się do terminalu Stockholm Cityterminalen w Norrmalm.

Nie jest niczym niezwykłym, że autobus jest najtańszym ze wszystkich oferowanych środków transportu pomiędzy stolicami Danii i Szwecji. Zarezerwuj bilet wcześnie, zanim wszystkie zniżki zostaną wyczerpane, a może się okazać, że za cały przejazd zapłacisz zaledwie 120 PLN. To są dobre wiadomości. Zła wiadomość jest taka, że autokary nie są tak wygodne jak pociągi, choć mają klimatyzację i rozkładane fotele.


Nie da się ukryć, że Kopenhaga i Sztokholm należą do europejskich metropolii z listy miejsc wartych odwiedzenia. W jednej z nich spotkasz się z eleganckim skandynawskim designem i przejedziesz się zapętlonymi rollercoasterami w Tivoli. W drugiej możesz wędrować po brukowanych uliczkach dzielnicy Gamla Stan i prześledzić historię pewnego zespołu ABBA. Brzmi dobrze, co?


Z Kopenhagi do Sztokholmu – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Kopenhagi do Sztokholmu?

Autobus. W rzeczywistości, podróżując autokarem możesz zapłacić zaledwie ułamek tego, co musiałbyś wydać na lot lub pociąg. Warto jednak zarezerwować bilet tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Odwiedź 12Go.co na około 60-90 dni przed podróżą, a może uda Ci się zdobyć miejsca za około 120 PLN za sztukę.

Jaki jest najszybszy sposób dostania się z Kopenhagi do Sztokholmu?

Lot jest wciąż najszybszą opcją na pokonanie ponad 500 km dzielących Kopenhagę i Sztokholm. Sam przelot trwa tylko 1 godzinę i 10 lub 15 minut, a transfery na lotniska są krótkie i efektywne. Całkowity czas podróży z centrum do centrum wynosi około 3,5-4,5 godziny.

Jaki jest najlepszy sposób, aby dostać się z Kopenhagi do Sztokholmu?

Dla większości podróżujących jest to połączenie samolotów i pociągów, ale tak naprawdę zależy to od tego, co chcesz osiągnąć. Spieszysz się? Z pewnością powinieneś wybrać lot, ponieważ czas podróży w powietrzu wynosi niewiele ponad godzinę. Chcesz zobaczyć okolicę i wybrzeże Szwecji, przemieszczając z miasta do miasta? 5-godzinna odyseja pociągiem w górę wybrzeża do Sztokholmu jest właśnie tym rozwiązaniem.

Czy z Kopenhagi do Sztokholmu kursuje pociąg bezpośredni?

Tak, ale nie na Dworzec Główny w Sztokholmie. Bezpośrednie linie prowadzone przez SJ w pociągach szybkobieżnych dowożą do stacji Stockholm Södra. Znajduje się ona w modnej dzielnicy Södermalm i jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi dzielnicami stolicy. Jeśli chcesz jechać w ten sposób, zalecamy jak najwcześniejszą rezerwację pociągu za pomocą 12Go.co, aby załapać się na niskie ceny.

Jak długa jest podróż pociągiem z Kopenhagi do Sztokholmu?

Przejazd pociągiem na trasie bezpośredniej lub z jedną przesiadką między Kopenhagą a Sztokholmem zajmuje około 5,5-6 godzin. Najszybsze opcje to lokomotywy SJ X2000. Spróbuj poszukać ich podczas rezerwacji na 12Go.co.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Kopenhagi do Sztokholmu?

Bilety z rabatem mogą sprawić, że cena za przejazd pociągiem z Kopenhagi do Sztokholmu spadnie poniżej 155 PLN za osobę. Jest to bardzo korzystna oferta, która będzie dostępna tylko wtedy, gdy skorzystasz z serwisu takiego jak 12Go.co, aby dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Zwykłe ceny średniej klasy wynoszą około 260 PLN.

Czy z Kopenhagi do Sztokholmu lepiej lecieć samolotem czy jechać pociągiem?

Jeśli chcesz dostać się do Sztokholmu tak szybko, jak to możliwe, nie ma wątpliwości, że lot jest opcją dla Ciebie. Czas podróży z miasta do miasta wynosi zaledwie 3,5-4,5 godziny, co sprawia, że jest to najszybsza trasa ze wszystkich możliwych. Jeśli jednak zależy Ci na obniżeniu emisji dwutlenku węgla, chcesz podróżować wygodnie i lubisz podziwiać po drodze wiejskie widoki, warto rozważyć podróż pociągiem.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: