Jak dostać się z Oslo do Sztokholmu

Jak dostać się z Oslo do Sztokholmu

Stolice Norwegii i Szwecji leżą niemal w jednej linii na Półwyspie Skandynawskim. Jedna z nich, Oslo, jest położona u podnóża dzikiego fiordu, z lśniącą nowoczesną architekturą i zachwycającymi muzeami poświęconymi epoce Wikingów. Druga stolica, Sztokholm, położona jest w bajkowej dzielnicy Gamla Stan, gdzie brukowane alejki wiją się pomiędzy kawiarniami, prowadząc do wysp wypełnionych klopsikami i królewskimi pałacami.

Jeśli nie możesz się zdecydować, którą z nich odwiedzić, dlaczego nie odwiedzić obu? W tym przewodniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat najtańszych, najszybszych i najwygodniejszych środków transportu.

TransportCzasCenaBilety
Z Oslo do Sztokholmu szybkim pociągiem5 h140 PLNZarezerwuj online
Z Oslo do Sztokholmu samolotem1 h190 PLNZarezerwuj online
Z Oslo do Sztokholmu autobusem7 h100 PLNZarezerwuj online

Z Oslo do Sztokholmu szybkim pociągiem

Z Oslo do Sztokholmu szybkim pociągiem
Pociąg X2 kursujący pomiędzy Oslo i Sztokholmem w Hallsberg w Szwecji © Roland Magnusson / Shutterstock.com

Czas – około 5 godzin
Cena – od 140 PLN
Komfort – 5/5

SJ (Szwedzkie Koleje) realizują aż 5 oddzielnych połączeń dziennie z Oslo do Sztokholmu. Wykorzystują one szybkie i stylowe pociągi X2 (znane również jako modele X2000). Oznacza to, że na tej trasie możesz osiągnąć prędkość do 200 km/h, dzięki czemu całą podróż przez serce Skandynawii pokonasz w zaledwie 4 godziny i 50 minut. Większość pociągów potrzebuje jednak około 5 godzin lub nieco dłużej. Wystarczy, że rezerwując bilet na 12Go.co, skupisz się na trasach, na których nie ma przesiadek.

Pociągi X2 to istne crème de la crème szwedzkiej sieci kolejowej. Na zewnątrz posiadają szykowne i ostre chromowo-srebrne wykończenie, które sprawia, że koleje wyglądają jak element filmu o Jamesie Bondzie. Wewnątrz znajdują się niezwykle wygodne fotele rozmieszczone pomiędzy wagonami 1 i 2 klasy – wszystkie standardowo wyposażone w gniazdka elektryczne i WiFi. Na pokładzie znajduje się również doskonały wagon gastronomiczny. Okna są duże, dzięki czemu możesz w pełni delektować się wspaniałymi widokami.

X2 train interior
Pierwsza klasa oferuje siedzenia 2+1 dla większej przestrzeni. © Tommy Alven / Shutterstock.com

Za oknem pociągu jadącego z Oslo do Sztokholmu roztaczają się przepiękne widoki.

Tak, sceneria jest wspaniała. Pierwszy odcinek prowadzi przez granicę norwesko-szwedzką, a następnie pociąg mija bukoliczne tereny nad jeziorem Arvika (miej oczy szeroko otwarte na dzikie łosie w tamtejszych lasach!). Następnie dotrzesz do rozległego jeziora Vänern, gdzie najbardziej spragnieni przygód podróżnicy mogą zechcieć zrobić sobie przerwę w podróży, by zwiedzić niesamowite miasto Karlstad, okoliczne zamki i wszystkie odległe wysepki na wodzie. Na koniec przejedziesz przez urokliwe Örebro i ominiesz skraj zalesionego jeziora Mälaren, nim dotrzesz do samego Sztokholmu.

Biorąc pod uwagę poziom komfortu i scenerię, można by pomyśleć, że pociągi między Oslo a Sztokholmem będą dużym obciążeniem dla portfela. Niekoniecznie. Jeśli dobrze poszukasz, możesz załapać się na świetne oferty na SJ’s X2s. Musisz jednak zarezerwować bilety co najmniej 60 dni przed podróżą (kiedy ceny mogą spaść do kwoty 120 PLN). Musisz również pamiętać, że sporadyczne naprawy i modernizacje zdarzają się na linii stale od 2016 roku, więc to normalne, że usługi szybkiej kolei są zastępowane przez wolniejsze pociągi IC.

Z Oslo do Sztokholmu samolotem

Z Oslo do Sztokholmu samolotem
Samolot Norwegian jest bardziej budżetowy – tutaj znajduje się na lotnisku w Oslo © EQRoy / Shutterstock.com

Czas – 55 minut (sam przelot)
Cena – 190 PLN+
Komfort – 4/5

Na trasie z Oslo do Sztokholmu główną konkurencją dla szybkich pociągów SJ X2000 są linie lotnicze. Istnieją dwaj główni przewoźnicy, którzy oferują regularne bezpośrednie połączenia z miasta do miasta: SAS i Norwegian. Pierwszy z nich jest wspólnym przewoźnikiem flagowym wszystkich krajów skandynawskich, podczas gdy drugi jest bardziej zorientowany na podróże budżetowe. Z Oslo mogą być nawet 22 odloty dziennie, z których każdy spędza w powietrzu od 55 minut do 1 godziny.

Lot jest szybki – z Oslo do Sztokholmu dostaniesz się już po 60 minutach.

Oczywiście całkowity czas podróży będzie znacznie dłuższy, jeśli planujesz podróż z centrum miasta do centrum. Do samego lotu należy doliczyć czas potrzebny na dotarcie na lotnisko w Oslo (OSL), odprawę bagażu i przejście przez kontrolę bezpieczeństwa, a także transfer do serca Sztokholmu po drugiej stronie. Dzięki wygodnemu połączeniu kolejowemu, które kosztuje około 80 NOK (30 PLN), możesz dostać się do terminali w Norwegii w około 25 minut. Po wylądowaniu na dużym lotnisku Arlanda na pasażerów czeka również szybki pociąg do Sztokholmu – podróż zajmuje mu około 20 minut. Podsumowując: Podróż rzadko trwa dłużej niż 4 godziny.

Z Oslo do Sztokholmu samolotem
Samolot Scandinavian Airlines (SAS) lądujący na lotnisku Arlanda w Sztokholmie © Flypix / Shutterstock.com

Ceny samolotów są podobne do cen pociągów, ponieważ stawki rosną w miarę zbliżania się do daty odlotu. Dobra oferta na bezpośredni lot między tymi miastami to przelot za około 190 PLN. Aby mieć szansę na uzyskanie takich cen, zalecamy odwiedzenie strony 12Go.co i zakup biletów z wyprzedzeniem na co najmniej 60 dni przed planowanym odlotem. Pamiętaj również o tym, że możesz być zmuszony do dopłaty za bagaż rejestrowany.

Z Oslo do Sztokholmu autobusem

Z Oslo do Sztokholmu autobusem
Flixbus oferuje obecnie do 4 bezpośrednich połączeń dziennie, dzięki czemu podróż z Oslo do Sztokholmu zajmuje około 7-7,5 godziny © dvoevnore / Shutterstock.com

Czas – 7 godzin+
Cena – od 100 PLN
Komfort – 3/5

Nie jest tajemnicą, że kraje skandynawskie nie należą do najtańszych na naszej planecie. Dlatego, aby zaoszczędzić dodatkowe korony na przerwach na kawę fika w Sztokholmie, dobrym pomysłem może być zmniejszenie kosztów podróży do miasta. W tym celu należy skorzystać z autobusu. Ceny biletów zaczynają się od przyjaznych dla portfela 100 PLN, jednak rezerwacji należy dokonać z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co. Najprawdopodobniej nie znajdziesz bardziej przystępnego sposobu podróżowania między stolicami niż ten. Na szczęście europejski przewoźnik Flixbus oferuje 4 bezpośrednie połączenia dziennie, dzięki czemu podróż z punktu A do punktu B trwa zaledwie 7-7,5 godziny.

Zatem, gdzie jest haczyk? Cóż… autobus prawdopodobnie nie będzie tak wygodny jak pociągi, a jeśli chodzi o prędkość, to nigdy nie dorówna samolotom. Mimo to, we flocie Flixbusa znajdziesz dobrze wyprofilowane fotele, gniazdka elektryczne i WiFi w standardzie. Co więcej, niektóre odjazdy umożliwiają podróż w nocy, dzięki czemu może uda Ci się jeszcze bardziej zaoszczędzić na kosztach hotelu. Autobusy odbierają pasażerów z węzła przesiadkowego przy Schweigaards Gate w Oslo, a wysadzają ich na tętniącym życiem sztokholmskim Cityterminalen w sercu nowoczesnego Sztokholmu.


Podróż z Oslo do Sztokholmu to podróż przez serce Skandynawii. Możesz wybrać podróż drogą lądową, aby zobaczyć lasy i dzikie jeziora, które oddzielają te dwie wielkie stolice. Możesz też wzbić się w powietrze i jak najszybciej rozpocząć zwiedzanie zachwycającej starówki Gamla Stan. Wybór należy do Ciebie.


Z Oslo do Sztokholmu – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Oslo do Sztokholmu?

Wybierz autobus, aby zaoszczędzić pieniądze na wspomnianej trasie. Ceny mogą wynieść nawet 65 PLN za osobę. Jest to z pewnością środek transportu, który pozostawi więcej monet w portfelu na zwiedzanie muzeum ABBA i podobnych. Jednak pamiętaj: Najlepsze oferty trzeba rezerwować zawsze z wyprzedzeniem. Zacznij szukać biletów tak szybko, jak to możliwe za pomocą 12Go.co, aby utrzymać koszty na niskim poziomie.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Oslo do Sztokholmu?

Nie ma szybszego sposobu na zamianę najnowocześniejszej architektury Oslo na bary bohemy Sztokholmu niż lot samolotem. Od wzniesienia kół do lądowania mija mniej niż 1 godzina lotu, co oznacza podróż trwającą w sumie około 4 godzin. Najlepsze oferty lotów można znaleźć na 12Go.co na około 60-90 dni przed wylotem.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Oslo do Sztokholmu?

Według nas jest to pociąg. Może i jedzie on około 5 godzin, ale jest to niesamowita przygoda przez dziką, środkową część Półwyspu Skandynawskiego. Możesz nawet zrobić sobie przerwę w podróży, aby zobaczyć jezioro Vänern i wiekowe zamki.

Czy z Oslo do Sztokholmu kursuje pociąg bezpośredni?

Tak. SJ (narodowy szwedzki przewoźnik kolejowy) oferuje bezpośrednie połączenia swoimi fantastycznymi lokomotywami X2000. Są one wygodne i szybkie, a dzięki niewielkiemu przechyłowi na szynach osiągają prędkość 200 km/h. Co więcej, widoki są niewiarygodne, obejmując łąki, jeziora i stare lasy.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Oslo do Sztokholmu?

Koszt pociągu z Oslo do Sztokholmu jest zróżnicowany. Zaczyna się tanio i rośnie w miarę zbliżania się daty podróży. Wczesne ceny biletów wynoszą zazwyczaj 143 PLN i można uzyskać je wyszukując bilety na 12Go.co na około 60 dni przed planowaną podróżą.

Czy trasa pociągiem z Oslo do Sztokholmu jest malownicza?

O tak! To zapierająca dech w piersiach podróż przez dzikie krajobrazy, które leżą w sercu północnej Europy. Za oknem mija się jeziora, w tym jezioro Vänern (jedno z największych na kontynencie). Zobaczysz pofałdowane lasy sosnowe i świerkowe, po których depczą stada łosi. A do tego urocze szwedzkie wioski i miasteczka. To z pewnością podróż, którą warto się delektować.

Czy z Oslo do Sztokholmu lepiej jest lecieć samolotem, czy jechać pociągiem?

Obie opcje mają swoje zalety. Na przykład latanie jest szybsze. Dzięki niemu możesz dotknąć ziemi w Szwecji zaledwie 55 minut po opuszczeniu lotniska w Oslo. Z drugiej strony, pociągi są wygodniejsze i bardziej malownicze, oferując możliwość podziwiania wspaniałych krajobrazów i wiejskiej prowincji, która oddziela Morze Północne od Morza Bałtyckiego.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: