Jak dostać się z Rangunu (Jangonu) do Baganu

Jak dostać się z Rangunu (Jangonu) do Baganu

Chociaż Jangon nie jest już stolicą Myanmaru, pozostaje największym miastem w kraju i stanowi popularny punkt wypadowy dla wielu turystów. Znane również jako Rangun, miasto przyciąga turystów, którzy chcą podziwiać jego kolonialną architekturę, sąsiadującą z oszałamiającymi, starożytnymi buddyjskimi świątyniami i pagodami, z których niektóre liczą sobie ponad 2000 lat.

W Myanmar jest jednak wiele do odkrycia, a jednym z najpopularniejszych miejsc jest zapierające dech w piersiach miasto Bagan. Położone w zakolu potężnej rzeki Ayeyarwady, miasto słynie z coraz to bardziej starożytnych świątyń i pagód, autentycznej birmańskiej kuchni i oszałamiającego krajobrazu. Jest to idealne miejsce, aby nasiąknąć lokalną kulturą i uciec od bardziej turystycznych atrakcji.

Droga z Rangunu do Baganu jest długa – te dwa miasta dzieli około 630 km. Jednak to miejsca porównywalne z Machu Picchu i Angkor Wat, które czekają na Twoją wizytę. To sprawia, że podróż jest warta zachodu. Trasy lądowe obejmują szereg tętniących życiem wiosek, skromnych krajobrazów i starożytnych cudów, a lot samolotem może znacznie skrócić czas podróży. Oto, co musisz wiedzieć:

TransportCzasCenaBilety
Z Rangunu do Baganu autobusem9 h46 PLNZarezerwuj online
Z Rangunu do Baganu samolotem1,5 h420 PLNZarezerwuj online
Z Rangunu do Baganu pociągiem18 h15 PLNZarezerwuj online

Z Rangunu do Baganu autobusem

Z Rangunu do Baganu autobusem
Autobusy JJ Express gotowe do obycia kursu z Rangunu do Bagan © Munzir Rosdi / Shutterstock.com

Czas – 9 do 10 godzin
Cena – ceny biletów zaczynają się od 46 PLN, ale mogą wzrosnąć do 92 PLN, w zależności od firmy przewozowej
Komfort – 4/5

Z Rangunu do Baganu można dojechać autobusem czterech przewoźników, w tym JJ Express i Bagan Min Tha. Wszystkie autobusy zapewniają takie udogodnienia, jak klimatyzacja, a usługi VIP obejmują dodatkowe „atrakcje”, takie jak przekąski, filmy czy steward na pokładzie. JJ Express kursuje raz dziennie. Wyjeżdżając o godzinie 20:00 musisz liczyć się z tym, że podróż potrwa prawie 10 godzin, aby dotrzeć do Bagan Shwe Pyi Highway Bus Terminal. Ponadto cena 90 PLN za osobę dorosłą, jest również najdroższą opcją.

Jeśli szukasz bardziej elastycznego harmonogramu, Bagan Min Tha jest dobrym wyborem. Oferuje cztery autobusy dziennie, o godzinie: 8:00, 19:00, 20:00 i 21:00. Ten ostatni przyjeżdża do Bagan Shwe Pyi w zaledwie 9 godzin! Bagan Min Tha jest również tańszą opcją – kosztuje 45 PLN, jeśli kupisz bilet z wyprzedzeniem. Bilety elektroniczne tych i innych firm można zarezerwować online na stronie 12Go.asia. Inne firmy oferują więcej usług, z których większość odjeżdża wieczorem i podróżuje przez całą noc. Proponowane autobusy kursują jednak 2 razy dzienne, odjeżdżając odpowiednio o 07:30 i 08:00.

Nocny autobus może być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ droga jest dość długa. Jednak ominie Cię możliwość podziwiania niektórych widoków.

Autobusy odjeżdżają codziennie z dworca autobusowego Highway Bus Station przy ulicy Aung Mingalar, niedaleko skrzyżowania z ulicą Sa Gaing. Dworzec autobusowy znajduje się 4 km od dworca kolejowego Wai Bar Gi i 20 km od głównego dworca kolejowego w Rangunie. Najlepiej zatem dojechać tam taksówką. Warto pamiętać, że dworzec autobusowy znajduje się dość daleko od centrum miasta, a dotarcie tam będzie łatwiejsze, jeśli do Baganu pojedziesz nocnym autobusem – po to, by uniknąć dziennego ruchu w mieście.

Droga z Rangunu do Baganu jest pokryta asfaltem, co oznacza, że podróż powinna pójść dość głasko i bez zbyt wielu wybojów. W autobusach nie ma toalet, jednak po drodze możesz liczyć na dwa lub trzy przystanki (obsługa jest bardzo uprzejma!). Autobusy dzienne mają również półgodzinną przerwę na lunch. Warto zauważyć, że klimatyzacja jest zawsze włączona i podczas gdy w ciągu dnia jest to świetne rozwiązanie, w autobusach nocnych może być dość zimno. Co prawda koce są zapewnione, ale najlepiej jest zabrać ze sobą ciepłe ubrania.

Z Rangunu do Baganu samolotem

Z Rangunu do Baganu samolotem
Air KBZ, aby dolecieć do Baganu korzysta z małych śmigłowych samolotów © Robert Wei / Shutterstock.com

Czas – 1,5 godziny (sam przelot)
Cena – 400-500 PLN
Komfort – 4/5

Biorąc pod uwagę fakt, że oba miasta dzieli odległość około 630 km, najszybszym sposobem dotarcia z Rangunu do Baganu jest podróż samolotem. Sam przelot trwa około 1 godziny i 20 minut, a do wyboru jest kilka linii lotniczych, takich jak Air KBZ i Air Thanlwin, które oferują loty kursujące cały dzień. Jednakże, z cenami zaczynającymi się od 420 PLN, loty mogą okazać się dość drogą opcją transportu. Możesz oczywiście spróbować zarezerwować bilety z wyprzedzeniem lub sprawdzić oferty poza sezonem. Ceny, dostępność i możliwość zakupu biletów różnych linii lotniczych znajdziesz na stronie 12Go.

Lotnisko w Rangunie znajduje się 18 km na północ od dworca kolejowego, a najlepszym sposobem dotarcia do niego jest taksówka, ponieważ nie ma transportu publicznego, który zawiezie Cię bezpośrednio na lotnisko. Jeśli jednak zdecydujesz się skorzystać z transportu publicznego, szukaj autobusów jadących do Sel Maing Kone lub Maha Si; stamtąd będziesz musiał przejść pieszo około 2,5 km lub złapać taksówkę, która kosztuje około 5 PLN.

Międzynarodowe Lotnisko Rangun
Międzynarodowe Lotnisko Rangun © Tooykrub / Shutterstock.com

Latanie to szybki i wygodny sposób podróżowania, pozwalający zaoszczędzić wiele czasu, który można lepiej wykorzystać na odkrywanie ukrytych klejnotów, jakie ma do zaoferowania starożytne miasto. Samoloty rzadko się spóźniają!

Najlepiej wypłać trochę gotówki z bankomatu lub skorzystaj z kantorów na lotnisku w Rangunie, ponieważ lotnisko w Baganie w Nyaung U nie oferuje usług wypłaty pieniędzy. Ponadto, jeśli zarezerwowałeś nocleg w najlepszych lub średniej klasy hotelach w Baganie, zapytaj, czy oferują one również transfer z lotniska – większość z nich zapewnia tę usługę za darmo.

Z Rangunu do Baganu pociągiem

Z Rangunu do Baganu pociągiem

Czas – 17,5 godzin
Cena – 15 PLN-70 PLN
Komfort – 2/5 do 4/5 (zależy od rodzaju biletu)

Chociaż istnieje bezpośrednia linia kolejowa łącząca Rangun z Baganem, dojazd pociągiem jest najbardziej czasochłonną opcją, gdyż podróż trwa do 17 godzin. Obecnie dostępna jest tylko jedna trasa kolejowa – codzienny pociąg #61, który odjeżdża z Rangunu o 16:00 i przyjeżdża na stację Nyaung U o 10:00 rano następnego dnia. „Oferuje” on kilka wagonów o różnych klasach – od niewyściełanych, drewnianych siedzeń klasy zwykłej, po przestronne wagony sypialne.

Cena biletu kolejowego jest tak samo zróżnicowana, waha się od 15 PLN do 70 PLN, w zależności od rodzaju siedzenia, jak również od tego, gdzie kupuje się bilet. Są one zazwyczaj tańsze, jeśli zakupuje dokonuje się bezpośrednio na dworcu kolejowym, chociaż najlepiej jest zarezerwować wagony sypialne z wyprzedzeniem na stronach takich jak 12Go.asia, ponieważ bilety są często dobrem deficytowym. Warto również pamiętać, że wagony sypialne nie są dostępne poza sezonem.

Podróż pociągiem to świetny sposób na zanurzenie się w birmańskiej kulturze, czy to poprzez interakcję z lokalnymi pasażerami, czy po prostu podziwianie widoków.

Biorąc pod uwagę długą drogę pociągiem, opłaca się zainwestować w odrobinę komfortu, a nawet jeśli nie chcesz relaksować się w wagonie sypialnym, najlepiej jest zarezerwować miejsce w przynajmniej drugiej klasie. Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny, a rano poczujesz się gotowy do rozpoczęcia przygody w Baganie. W pociągu można również kupić przekąski, ale warto pamiętać, że w przeciwieństwie do autobusów VIP, koce nie są zapewnione (chyba, że w wagonie sypialnym). Jest to ważny szczegół, o którym należy pamiętać, ponieważ noce mogą być dość chłodne. Z drugiej strony, w pociągach nie ma klimatyzacji i chociaż wagony wyższej klasy mogą być wyposażone w wentylator, należy ubrać się odpowiednio na upały i chłody.

Dworzec kolejowy Yangon Central
Dworzec kolejowy Yangon Central

Jak sama nazwa wskazuje, centralny dworzec kolejowy w Rangunie jest położony bardzo centralnie i łatwo się do niego dostać. W Baganie zostaniesz wysadzony na dworcu kolejowym Bagan, który znajduje się około 3 km od lotniska i około 800 m od dworca autobusowego Highway. Na miejscu dostępne są taksówki, ale często lepiej jest przejść pieszo krótki dystans do autostrady i stamtąd wziąć tańszą taksówkę.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz się w przestworza, wsiądziesz do pociągu, czy pojedziesz autobusem, mamy nadzieję, że będziesz się dobrze bawić. Życzymy Ci bezpiecznej podróży!


Z Rangunu do Baganu – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób dotarcia z Rangunu do Baganu?

Najtańszym sposobem na dostanie się z Rangunu do Baganu jest podróż pociągiem. Choć trwa ona 17,5 godziny, jest to świetny sposób na zanurzenie się w lokalnej kulturze. Możesz przejrzeć opcje biletów i zarezerwować je online na stronie 12Go.asia. Ceny biletów zaczynają się od około 15 PLN za miejsca w zwykłej klasie, a wzrastają do 75 PLN za łóżko w wagonie sypialnym.

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Rangunu do Baganu?

Zdecydowanie najszybszym sposobem dotarcia z Rangunu do Bagan jest lot samolotem. Czas przelotu wynosi zaledwie 1,5 godziny, co stanowi ułamek czasu podróży autobusem lub pociągiem, nawet jeśli uwzględni się dojazd na lotnisko i powrót z niego. Liczne linie lotnicze oferują codziennie wiele lotów, jednak, aby mieć pewność co do rezerwacji biletu, najlepiej zarezerwować je wcześniej przez Internet na stronie 12Go. Loty są również bardziej niezawodne niż inne metody, a także mniej podatne na opóźnienia i odwołania.

Jak dostać się z Rangunu do Baganu?

Jeśli nie masz własnego samochodu, możesz dostać się z Rangunu do Baganu na kilka sposobów. Drogą lądową można podróżować autobusem lub pociągiem. Jednak biorąc pod uwagę dystans 630 km do pokonania, wygodniejszym rozwiązaniem może okazać się lot samolotem. Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się podróżować, warto porównać ceny i sprawdzić dostępność biletów z wyprzedzeniem na platformach internetowych, takich jak 12Go.asia. Każda metoda ma swoje plusy i minusy, ale ostatecznie wszystko zależy od Twoich preferencji, ram czasowych i potrzeb.

Jak długo jedzie się autobusem z Rangunu do Baganu?

Podróż autobusem z Rangunu do Baganu trwa średnio około 10 godzin. Należy jednak liczyć się z opóźnieniami, zwłaszcza w godzinach szczytu. Między Rangunem a Baganem kursuje kilka firm, z których każda oferuje różne usługi i nieco inne ceny biletów. Warto wcześniej porównać wszystkie dostępne opcje na 12Go, aby mieć pewność, że znajdziesz najlepszą dla siebie usługę. Niektóre firmy oferujące nocne autobusy podają, że podróż trwa 9 godzin, ze względu na mniejszy ruch na trasie.

Ile kosztuje lot z Rangunu do Baganu?

Loty z Rangunu do Bagan zaczynają się od 420 PLN przy rezerwacji z wyprzedzeniem i zabukowaniu online na stronie 12Go.asia. Niektóre loty mogą być droższe, w zależności od wybranej linii lotniczej i terminu odlotu, ale w większości przypadków nie powinieneś zapłacić więcej niż wspomniane 420 PLN przy rezerwacji z wyprzedzeniem. Spodziewaj się, że ceny wzrosną, jeśli kupisz bilety w dniu wylotu bezpośrednio na lotnisku.

Ile dni potrzeba na zwiedzanie Baganu?

Ze starożytnymi świątyniami i pagodami, Bagan szybko staje się jedną z największych atrakcji Myanmaru. Oprócz zwiedzania starożytnych zabytków architektury, podróżnicy mogą zanurzyć się w lokalnej kulturze, spróbować autentycznej birmańskiej kuchni, odwiedzić lokalnych rzemieślników i odkryć ekscytujące ryneczki. Warto poświęcić swój czas na zwiedzenie tego ukrytego klejnotu i spędzić tam co najmniej 3 dni, a nawet tydzień.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: