Jak dostać się z Moskwy do Sankt Petersburga

Jak dostać się z Moskwy do Sankt Petersburga

Jeśli nie możesz zdecydować się pomiędzy wspaniałymi salami wystawowymi Ermitażu a pokręconymi cebulastymi kopułami katedry św. Bazylego, totemicznymi widokami Placu Czerwonego i eleganckim Pałacem Zimowym dawnych carów, możesz po prostu zobaczyć wszystko. Musisz tylko zaplanować rosyjskie wakacje w taki sposób, aby objąć planem wycieczki zarówno Moskwę, jak i Sankt Petersburg.

Na szczęście istnieją między nimi doskonałe połączenia komunikacyjne. Jako największe miasta w Rosji, są one oddzielone od siebie odległością nieco ponad 635 km, ale możesz przemieszczać się między nimi zarówno samolotami, jak i pociągami. Aby przekonać się, który środek transportu będzie dla Ciebie najlepszy, czytaj dalej.

TransportCzasCenaBilety
Z Moskwy do Sankt Petersburga samolotem1,5 h170 PLNZarezerwuj online
Z Moskwy do Sankt Petersburga szybkim pociągiem3,5 h200 PLNZarezerwuj online
Z Moskwy do Sankt Petersburga pociągiem nocnym8 h170 PLNZarezerwuj online

Z Moskwy do Sankt Petersburga samolotem

Z Moskwy do Sankt Petersburga samolotem
Aerofłot lata z międzynarodowego lotniska Szeremietiewo A.S. Puszkina (SVO) © fifg / Shutterstock.com

Czas – 1,5 godziny (sam przelot)
Cena – 170 PLN – 380 PLN
Komfort – 4/5

Samolot jest szybką i niezawodną opcją podróży pomiędzy Moskwą a Petersburgiem. Wzbicie się w rosyjskie niebo na północnym zachodzie oznacza pozostawienie za sobą kopuł Placu Czerwonego i przywitanie Morza Bałtyckiego w ciągu zaledwie 1,5 godziny. Oczywiście jest to czas samego przelotu, co oznacza, że cała podróż z jednego hotelu do drugiego może trwać nawet 4 lub 5 godzin. Ale i tak jest to szybko.

W ofercie znajduje się też wiele połączeń. W przeciętny dzień późnego lata, masz do wyboru około 25 pojedynczych odlotów. Oznacza to, że powinieneś być w stanie znaleźć lot, który będzie pasował do Twojego planu podróży, niezależnie od tego, czy chcesz wyruszyć o godzinie 6:00 rano, w południe czy tuż po północy – opcji jest wiele. W menu znajduje się także wiele różnych linii lotniczych. Najbardziej oczywistym wyborem jest narodowy przewoźnik Aerofłot. Jednak najlepsze oferty można znaleźć u rosyjskiego taniego przewoźnika Nordwind, krajowego przewoźnika Ural Airlines lub S7.

Lot to szybki sposób na odbycie podróży z Moskwy do Sankt Petersburga, a liczba odlotów jest duża przez cały dzień.

Niektóre loty z Moskwy do Sankt Petersburga rozpoczynają się na lotnisku Sheremetyevo A.S. Pushkin International Airport (SVO). Zlokalizowane jest ono na północnych obrzeżach rozległej stolicy, ale obecnie jest połączone z centrum miasta bezpośrednim pociągiem ekspresowym, który jedzie 35 minut i kosztuje 620 RUB (33 PLN) w każdą stronę. Inne samoloty odlatują z moskiewskiego lotniska Domodiedowo (DME), które znajduje się 42 km od centrum, ale do którego można dojechać pociągami Aeroexpress za 500 RUB (25 PLN). Po wylądowaniu znajdziesz się na lotnisku Pulkovo (LED). Stamtąd możesz pojechać autobusem 39 i dołączyć do sieci metra, aby dostać się na Majakowską w centrum, co zajmie Ci łącznie około 1 godziny i 12 minut (koszt: 4,50 PLN).

Z Moskwy do Sankt Petersburga samolotem
S7 oferuje wiele codziennych lotów z lotniska Domodiedowo w Moskwie (DME) do lotniska Pułkowo (LED. © dentorson / Shutterstock.com

Każda cena poniżej 190 PLN jest dobrą ofertą na lot do Petersburga z Moskwy. Aby mieć szansę na zdobycie takiej okazji, należy zarezerwować bilet odpowiednio wcześnie – ceny rosną i spadają, ale zazwyczaj są niższe, jeśli rezerwuje się bilet z dużym wyprzedzeniem. Radzimy też skupić się na ofertach tanich linii lotniczych, takich jak Nordwind. Normalną rzeczą jest, że za bagaż rejestrowany trzeba zapłacić dodatkowo około 55 PLN.

Z Moskwy do Sankt Petersburga szybkim pociągiem

Z Moskwy do Sankt Petersburga szybkim pociągiem
Szybki pociąg Sapsan w Sankt Petersburgu © posztos / Shutterstock.com

Czas – 3,5 godziny+
Cena – około 200 PLN
Komfort – 5/5

Większość doświadczonych podróżników powie, że nie ma lepszego sposobu na poruszanie się po Rosji niż podróż koleją – w końcu to kraj wspaniałej trasy transsyberyjskiej. Nie martw się, podróż pociągiem z Moskwy do Sankt Petersburga nie zajmie Ci 2 tygodni. To tylko kilka godzin (dokładnie między 3h 30 min – 3h 50 min). Jest to zasługa szybkich pociągów Sapsan Siemens Velaros (znanych lokalnie jako Sapsan), które kursują między tymi dwoma wielkimi miastami z maksymalną prędkością 250 km/h.

Każdego dnia odbywa się aż 9 szybkich połączeń łączących rosyjską stolicę z Petersburgiem. Zwykle pociągi wyruszają już o 5:45 rano, a ostatnie odjazdy mają miejsce około 21:00, kiedy to przejmują je sporadycznie kursujące pociągi nocne (więcej o nich później). Wszystkie są operowane na nowoczesnych lokomotywach, które zostały zaprojektowane z myślą o doskonałych niemieckich pociągach ICE – mowa tu o przestronnych dwuosobowych siedzeniach, szerokich oknach i otwartej architekturze z klimatyzacją. Krótko mówiąc: to powinna być wygodna jazda.

Poczuj odrobinę rosyjskiego romantyzmu, wybierając podróż pociągiem z Moskwy do Petersburga.

Wyruszysz z dużego i okazałego Dworca Leningradzkiego w Moskwie. Znajduje się on na północno-wschodnich obrzeżach miasta, ale można do niego łatwo dojechać metrem. Stamtąd udasz się w kierunku północno-zachodnim przez duży obszar wiejskiej Rosji. Nie ma tu nic spektakularnego, jeśli chodzi o widoki, ale praktycznie przez całą drogę ciągnie się strumień malowniczych farm, równin i lasów. Koniec trasy znajduje się na Dworcu Moskiewskim przy tętniącym życiem Newskim Prospekcie w samym sercu Petersburga.

Interior Sapsan train
Wnętrze standardowego wagonu w pociągu Sapsan © olegpodi / Shutterstock.com

Dobra wiadomość jest taka, że pociągi w Rosji rzadko kiedy kosztują fortunę. Nawet za przejazd superszybkimi pociągami Sapsan zapłacisz około 200 PLN za osobę w każdą stronę. Zwykle możesz utrzymać koszty na niskim poziomie, rezerwując bilet na 12Go.co z jak największym wyprzedzeniem. Bilety na rosyjskie koleje są wypuszczane do sprzedaży zazwyczaj na około 120 dni przed datą podróży.

Z Moskwy do Sankt Petersburga pociągiem nocnym

Z Moskwy do Sankt Petersburga pociągiem nocnym
Pociąg Red Arrow po lewej i Grand Express po prawej stronie © Picturesque Japan & Uskarp / Shutterstock.com

Czas – 8 do 9 godzin
Cena – 170 PLN+
Komfort – 4/5

Nocny pociąg z Moskwy do Petersburga to sposób, w jaki podróż ta odbywała się jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Niektóre z pociągów kursujących na tej linii jeżdżą już od dziesięcioleci. Na przykład słynna “Czerwona Strzała” (prawdopodobnie najlepsza opcja pod względem stylu), która oferuje bogate koje i wagony sypialne z falbaniastymi zasłonami i portretami w ramkach. Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o atmosferę. Nocne pociągi do Petersburga warto rozważyć także z uwagi na wygodę, komfort i niską cenę.

Nocne pociągi to klasyczny sposób podróżowania z Moskwy do Sankt Petersburga.

Nocne pociągi odjeżdżają z Dworca Leningradzkiego po godzinie 22:00. Zazwyczaj do wyboru są trzy różne opcje, z których każda potrzebuje od 7 do 9 godzin, aby pokonać całą trasę z punktu A do B. Główną różnicą między tymi pociągami będzie to, jak wyglądają w środku. (My lubimy kiczowaty styl vintage Czerwonej Strzały, ale możesz wybrać też nowoczesny pociąg Grand Express, który posiada łazienkę w prywatnych przedziałach).

Moscow to St. Petersburg by night train

Często można zaoszczędzić sporo pieniędzy, dokonując rezerwacji odpowiednio wcześnie. Bilety na tego rodzaju pociągi pojawiają się zazwyczaj w sprzedaży na 12Go.co do 90 dni przed odjazdem. Spodziewaj się, że za najtańszy z nich zapłacisz około 170 PLN. Cena ta dotyczyć będzie jednej ze starszych usług nocnych w przedziale dzielonym. Jeśli zależy Ci na większym komforcie i luksusowych łóżkach (które mogą być warte rozważenia, z uwagi na odpadający koszt hotelu) musisz przygotować się na ceny rzędu ponad 970 PLN.


Strzeliste wieże Moskwy w stylu Art Deco i uderzające zabytki Placu Czerwonego można połączyć podczas jednej wycieczki z eleganckimi neoklasycystycznymi pałacami Sankt Petersburga. Wystarczy wejść na stronę 12Go.co i zarezerwować bilet na jeden z pociągów lub samolotów, które łączą te dwa miasta.


Z Moskwy do Sankt Petersburga – FAQ

Jak najtaniej dostać się z Moskwy do Sankt Petersburga?

Wiemy, że to irytująca odpowiedź, ale naprawdę… to zależy! Istnieje duża szansa, że znajdziesz oferty na loty w cenie poniżej 190 PLN, co może sprawić, że to właśnie samolot będzie najtańszym sposobem odbycia podróży. Jednak, by załapać się na tak kuszące oferty, bilet trzeba zazwyczaj zarezerwować dużo wcześniej na 12Go.co. Alternatywnie, nocne pociągi można czasem znaleźć już w cenie 170 PLN, podczas gdy pociągi dzienne zarezerwowane z wyprzedzeniem kosztują około 200 PLN za osobę. Trudno podać jedną odpowiedź.

Jak najszybciej dojechać z Moskwy do Petersburga?

Dzięki szybkim pociągom Sapsan, możesz teraz przejechać z centrum Moskwy do centrum Petersburga po torach w zaledwie 3,5 godziny. To niewiele mniej niż gdybyś leciał samolotem, jeśli wziąć pod uwagę czas potrzebny na dotarcie do lotnisk i centrum miasta po obu stronach.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Moskwy do Sankt Petersburga?

Pociąg jest tu odwiecznym faworytem. Jest on nie tylko przesiąknięty historią i dziedzictwem Rosji, ale jest też szybki i wydajny. By znaleźć najszybsze połączenia kolejowe, zalecamy wejście na stronę 12Go.co i wyszukanie szybkich połączeń Sapsan, gdy tylko poznasz datę swojej podróży.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Moskwy do Sankt Petersburga?

Zazwyczaj ceny zaczynają się od około 200 PLN. Jest to cena za przejazd szybką linią Sapsan (podróż trwa mniej niż 4 godziny). Jeśli pytasz o pociągi nocne, to możesz zarezerwować bilet z wyprzedzeniem do 90 dni za pomocą 12Go.co, aby spróbować zdobyć bilet za około 170 PLN od osoby.

Jak długo trwa podróż pociągiem z Moskwy do Sankt Petersburga?

Pociąg dzienny z Moskwy do Sankt Petersburga jedzie około 4 godzin, chociaż najszybsze połączenia na tej linii pokonują tę trasę tylko w 3,5 godziny. Nocne pociągi potrzebuję do 7 godzin, opuszczając stolicę po 22:00 i przyjeżdżając wczesnym rankiem.

Czy z Moskwy do Petersburga lepiej jest lecieć samolotem, czy jechać pociągiem?

My skłaniamy się ku pociągowi. Nowe lokomotywy Sapsan, które mogą osiągać prędkość 250 km/h, sprawiają, że połączenie z Moskwy do Petersburga jest bardzo szybkie. Co więcej, ceny są porównywalne z najlepszymi ofertami lotów, tyle, że nie musisz ponosić dodatkowych kosztów transferów na lotnisko itp. Ponadto, pociągi są wygodne i pozwalają zobaczyć wiele rosyjskich krajobrazów podczas podróży.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: